Americký herec Tom Hanks své fanoušky na sociálních sítích varoval před reklamami neoprávněně využívajícími jeho podobiznu. Ty byly podle jeho slov vytvořeny prostřednictvím umělé inteligence bez jeho souhlasu. V pátek na to upozornily servery CNN nebo Deadline.
Dvojnásobný držitel Oscara ve čtvrtek sdílel „oznámení pro veřejnost“, v němž se obořil na lidi, kteří za reklamami stojí. Zároveň svých 9,5 milionu sledujících nabádal, aby se nenechali oklamat propagací využívající jeho podobu a hlas, upozornil magazín Deadline.
„Na internetu se objevilo několik reklam falešně využívajících mé jméno, podobiznu a hlas, které propagují zázračné léky,“ napsal Hanks ve čtvrtek na Instagramu. „Tyto reklamy byly vytvořeny bez mého souhlasu, podvodně a prostřednictvím umělé inteligence,“ pokračoval.
Rovněž upozornil na to, že s těmito příspěvky, produkty a léčebnými postupy ani s mluvčími propagujícími tyto léky nemá nic společného.
Hanks také popsal svůj skutečný přístup ke své nemoci. „Mám cukrovku 2. typu a ohledně léčby spolupracuji POUZE se svým certifikovaným lékařem. NENECHTE SE ZMÁST. NENECHTE SE PODVÉST. NEPŘICHÁZEJTE O SVÉ TĚŽCE VYDĚLANÉ PENÍZE,“ varoval.
Hanks se již loni v říjnu podělil o podobné varování. Upozornil na video, které propagovalo „nějaký zubní plán s mou podobiznou vytvořenou umělou inteligencí“. I tehdy prohlásil: „Nemám s tím nic společného.“
Osmašedesátiletý Američan dle CNN patří k mnoha známým osobnostem, mezi nimiž jsou například Drake, The Weeknd nebo Taylor Swift, jejichž jméno a podoba byly falešně použity na obrázcích, písních, v politické podpoře nebo v reklamách vytvořených umělou inteligencí a zveřejněných na internetu.
Loni v květnu v podcastu Adama Buxtona se Hanks zamýšlel nad tím, jak moc umělá inteligence pokročila. „Dnes můžete díky umělé inteligenci nebo technologii deep fake kohokoli znovu vytvořit v jakémkoli věku,“ řekl tehdy podle serveru Deadline. „Zítra mě může srazit autobus a je konec, ale moje hraní může pokračovat dál a dál a dál,“ podotkl.
Spojené státy pracují na potřebné legislativě
Několik státních a federálních zákonodárců se v nedávné době zasadilo o rozšíření ochrany proti zneužití identity jednotlivce v digitální éře.
Stát Tennessee přijal zákon zaměřený na ochranu osob před neoprávněným používáním obsahu, který napodobuje jejich tvář nebo hlas, nazvaný The Ensuring Likeness Voice and Image Security Act neboli ELVIS Act, který vstoupil v platnost minulý měsíc.