Tichomořský stát Tonga po sobotním výbuchu podmořské sopky zaplavila vlna tsunami. V neděli zůstalo souostroví vzhledem k přerušení telefonního a internetového spojení odříznuté od světa. Příbuzní na Novém Zélandu tak o své rodiny na zasažených ostrovech vyjádřili obavy. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.
V sobotu vybuchla tichomořská podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Vulkanická aktivita vyvolala varování před vlnami tsunami, úřady nařídily evakuaci z pobřežních částí Tongy a také na několika dalších ostrovech v jižním Tichomoří. Podle údajů z Tichomořského střediska pro varování před tsunami (PTWC) byly zaznamenány vlny o výšce 80 centimetrů.
Internet a telefonní linky vypadly v sobotu zhruba v 18:40 místního času. Spojení s obyvateli na ostrovech se přitom dosud nepodařilo znovu navázat. Zatím neexistují žádné oficiální zprávy o zraněních nebo úmrtích na Tonze.
Komunikace je omezená a dosud nebyl navázán kontakt s odlehlými pobřežními oblastmi blíže k sopce, řekla v neděli novinářům Jacinda Ardern, předsedkyně vlády Nového Zélandu.
Ostrovní stát Tonga s přibližně 105 000 obyvatel leží zhruba 2 000 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu.
„(Hlavní město) Nuku’alofa zahalují hustá oblaka sopečného prachu, ale jinak jsou podmínky klidné a stabilní,“ uvedla Ardern. „Jsou části Tongy, o kterých informace prostě nemáme… Nenavázali jsme komunikaci,“ prohlásila premiérka.
Satelitní snímky zachytily masivní erupci, ke které došlo v sobotu večer. Mračna popela, páry a plynu stoupala až do výšky téměř 20 kilometrů nad hladinou moře. Sonický třesk byl podle AP slyšet až na Aljašce.
Mezi tonžskou komunitou na Novém Zélandu, která se zoufale snažila navázat kontakt se svými rodinami doma, narůstaly obavy. V některých kostelech v Aucklandu a dalších městech se konaly společné modlitby.
„Modlíme se, aby Bůh pomohl naší zemi v této smutné chvíli. Doufáme, že jsou všichni v bezpečí,“ uvedl podle Reuters představitel metodistické církve Wesleyan Church of Tonga Maikeli Atiola.
Z hlavního města se postupně dostávají první informace o rozsahu škod
Podle Ardern byl zasažen hlavní podmořský komunikační kabel. Oficiální odhady škod ještě nejsou k dispozici, ale úřady z hlavního města Nuku’alofa ji informovaly, že vlna tsunami výrazně zasáhla pobřeží severně od Nuku’alofy, kde na břeh vyplavila lodě a velké balvany, prohlásila ministerská předsedkyně. Výrazně poškozeny byly dle jejího vyjádření obchody na pobřeží.
Austrálie uvedla, že v pondělí vyšle k souostroví námořních hlídkových letounů P8 Poseidon, aby posoudil poškození kritické infrastruktury, jako jsou silnice, přístavy a elektrické vedení.
Nový Zéland v neděli kvůli oblaku popela nad Tongou nemohl vyslat pozorovací letoun. Ardern však podle svých slov věří, že let proběhne v pondělí, přičemž následovat by měly lety se zásobami.
Ve Spojených státech ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že země je připravena poskytnout podporu.