Kefír patří mezi významná přírodní probiotika. Historie jeho konzumace sahá tisíce let nazpět. Navíc si ho snadno vyrobíte doma. Jaké jsou jeho zdravotní přínosy?
Co je kefír
Kefír je kultivovaný, fermentovaný mléčný nápoj, původem z hornaté oblasti, která rozděluje Asii a Evropu. Je podobný jogurtu, ale má řidší konzistenci, takže se jedná spíše o nápoj. Kefír má nakyslou chuť a mírné šumění díky oxidu uhličitému – konečnému produktu fermentačního procesu. Délka doby fermentace určuje chuť. Kefír je dobrým zdrojem vápníku a je bohatý na probiotické bakterie.
Benefits of kefir:
— Cooking with Chris (@coookwithchris) March 29, 2022
-Gut health
-Antimicrobial
-Anti-carcinogenic
-Immune boosting
-Anti-allergenic
-Cholesterol metabolism
Did you drink your kefir today? pic.twitter.com/77zCKBDnN0
Nutriční výhody
Porce (250 ml) plnotučného mléčného kefíru obsahuje přibližně:
- 145 kcal
- 8,3 g bílkovin
- 7,5 g tuku
- 11 g sacharidů
- 333 mg vápníku
- 28 mg hořčíku
- 383 mg draslíku
- 0,7 mcg B12
Mléko je dobrým zdrojem bílkovin a vápníku a kefír není jiný. Má však další výhody probiotik. Probiotika jsou známá jako přátelské bakterie, které mohou u některých lidí zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku, jako je nadýmání a zažívací potíže.
Pravidelné užívání kefíru je také spojeno s přínosy pro krevní tlak, rovnováhu cholesterolu a řízení hladiny cukru v krvi. Navíc, v závislosti na odrůdě, kterou používáte, mohou kefírová zrna obsahovat 30 nebo více kmenů prospěšných bakterií a kvasinek. Některé z hlavních kmenů zahrnují laktobacily – neboli bakterie mléčného kvašení.
Jaké jsou 4 hlavní zdravotní přínosy kefíru?
Zlepšuje trávení
Někteří lidé zjistili, že kefír zlepšuje jejich trávení, potenciálně kvůli obsahu probiotik. Probiotika mohou pomoci obnovit rovnováhu ve střevě.
Proces fermentace také pomáhá rozkládat laktózu v mléce, takže existují určité důkazy, které naznačují, že kefír mohou tolerovat ti, kteří trpí intolerancí laktózy. Pokud si však myslíte, že trpíte intolerancí laktózy, měli byste si promluvit se svým praktickým lékařem.
Lidé s diagnostikovaným onemocněním, jako je zánětlivé onemocnění střev nebo syndrom dráždivého tračníku, by se měli před zavedením fermentovaných potravin do jídelníčku poradit s praktickým lékařem nebo dietologem.
Může podporovat hubnutí
Obezita je spojována s nerovnováhou střevních bakterií. Který kmen bakterií na ni však má účinek, není jasné. Některé důkazy naznačují, že druhy lactobacillus nebo skupina LAB, jako jsou ty, které se nacházejí v kefíru, jsou spojeny se změnami hmotnosti. Ale stále je zapotřebí důkladnějších výzkumů.
Podporuje zdraví kostí
Tradiční kefír vyrobený z kravského mléka je dobrým zdrojem vápníku a vitamínu K, živin, které jsou důležité pro zdraví kostí. Jak stárneme, naše kosti slábnou, což může zvýšit riziko osteoporózy a zlomenin, zejména u žen po menopauze. Kefír je spolu s dalšími mléčnými výrobky užitečným zdrojem vápníku.
Snižuje zánět
Zánět se podílí na řadě onemocnění, jako je IBD nebo revmatoidní artritida. V některých studiích byly popsány protizánětlivé a imunomodulační účinky probiotik, i když stále jde o nově vznikající oblast výzkumu.
Existují nějaké vedlejší účinky?
Protože se proces výroby kefíru může u různých značek lišit, je těžké sledovat jeho účinnost. Takže některé produkty mohou být bohatším zdrojem probiotických bakterií než jiné. Pro ty, kteří nejsou zvyklí na probiotika nebo fermentované potraviny, je rozumné začít s malým množstvím a pomalu dávky zvyšovat. Někteří lidé při zavádění fermentovaných potravin do jídelníčku uvádějí příznaky jako je nadýmání, zácpa nebo průjem. Každý, kdo má oslabený imunitní systém nebo histaminovou intoleranci, by měl před zavedením nebo zvýšením příjmu fermentovaných potravin promluvit s lékařem.