Evropští lídři bijí kvůli suchu na poplach. Kontinent se potýká se závažným nedostatkem vody a dostupná pitná voda je v mnoha případech znečištěná. Hovořili o tom na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Upozornila na to televize CNBC.
Plenární zasedání Evropského parlamentu začalo v pondělí a ve čtvrtek se projevy europoslanců stočily k vodní krizi v Evropě. Vyzvali k intenzivnějšímu úsilí chránit stále vzácnější zdroje čisté pitné vody a řešení klimatických změn.
O tom, že mnoho regionů v unii čelí vážným potížím kvůli suchu, svědčí satelitní snímky společnosti Copernicus, upozornila podle CNBC během svého úvodního projevu eurokomisařka pro energetiku Kadri Simson.
„Některé regiony trpí kvůli suchu nedostatkem vody, jiné povodněmi. Většina oblastí trpí na následky znečištění vody. Nic z toho však není nové,“ upozorňovala politička a dodala, že legislativy chránící vodní zdroje nejsou dostačující.
‚A war for water‘: Europe sounds the alarm on water stress ahead of another extreme summer https://t.co/SfSSBmiM2T
— CNBC (@CNBC) June 16, 2023
Podle ní jsme došli do bodu, kdy musíme změnit přístup. „Nebuďme kontinentem, který pozná hodnotu vody poté, co studna vyschla,“ vyzvala ostatní evropské politiky Simson. Podobně se k tomu vyjádřila i Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).
Ve středeční zprávě nastínila celkový výhled jako „pesimistický“. Všech 27 členských států sice zavedlo adaptační politiky pro řešení dopadů klimatických změn a extrémního počasí, mohly by však pro to udělat více, stálo v dokumentu.
Zpráva EEA navrhla například výsadbu stromů a další vegetace ve městech a plánování nových vodních ploch. Zemědělci by pak měli přizpůsobit odrůdy svých plodin a termín setí aktuálním podmínkám.
Válka o vodu začala
V opačném případě se totiž zvyšují rizika potravinové krize. „Vidíme důsledky klimatické krize a vidíme je jasněji než kdy jindy,“ tvrdila europoslankyně Christel Schaldemose a poukázala na všudypřítomné sucho, vysychající řeky a „přírodu pod tlakem.
„Tohle je válka, válka o vodu,“ prohlásila dále Schaldemose. Musíme podle ní v boji proti klimatickým změnám udělat vše, co je v našich silách, ale klíčové je, abychom se naučili hospodařit s pitnou vodou.
Nedostatek vody v Evropě se prohloubí letos v létě, domnívá se ředitelka neziskové organizace The Nature Conservancy Sophie Trémolet. Vědci a meteorologové se totiž obávají síly klimatického jevu El Niño.
Ten už podle nich oficiálně začal. „Evropa trpí nedostatkem vody léto za létem a zdá se, že se to jen zhoršuje. Tohle léto může být nejhorší ze všech,“ potvrdil europoslanec Juan Ignacio Zoido Alvarez.
Letos naměřily teploměry v Evropě extrémně vysoké teploty již na jaře, zima přitom byla nadprůměrně teplá a suchá. Nejhorší situace panuje ve Španělsku, které začíná připomínat vyprahlou poušť.