Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.
„Trh s nějakou formou cel počítal, ale oznámená opatření byla tvrdší, než se investoři domnívali. Futures na hlavní indexy tak citelně ztrácejí, například futures na hlavní americký akciový index S&P 500 odepisuje 3,2 procenta. Německý index DAX ztrácí asi 2,4 procenta,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Poněkud překvapivě o 0,9 procenta podle něj posiluje euro proti dolaru. S ohledem na dění na měnovém páru EUR/USD posiluje proti dolaru i koruna, dodal.
Stocks dived on Thursday and investors scrambled for the safety of bonds, gold and the yen, fearing new US tariffs have intensified a trade war threatening to tip the world into recession.
— Business Recorder (@brecordernews) April 3, 2025
The dollar was swept to a six-month low, falling along with US bond yields after President… pic.twitter.com/5UrZDbswdI
Americký technologický index Nasdaq 100 oslabil o 3,6 procenta, obchodování na burzách v USA tak pravděpodobně začne výrazným poklesem, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. Trhy podle něj nejsou nervózní pouze v USA, ale i v Evropě, kde se krátce po otevření obchodování hlavní akciové indexy nacházely v červených číslech. Podobně jako německý DAX klesá i francouzský akciový index CAC 40 a souhrnný index akcií z eurozóny Euro STOXX 50.
Japonský index Nikkei 225 na cla uvalená na import japonského zboží do USA reagoval také poklesem, odepsal 2,77 procenta a uzavřel na 34.735,93 bodu. Čínský index CSI 300 odepsal pouze 0,59 procenta na 3861,50 bodu. Vývoj rizikovějších aktiv, jako jsou právě akcie, následuje i bitcoin. Jeho cena od středečních 22:00 SELČ do dnešního rána klesla o 1,6 procenta. Riziko takzvaného stagflačního scénáře v USA, tedy kdy je vyšší inflace a slabý hospodářský růst, nesvědčí dolaru. Ten vůči euru od Trumpova oznámení nových cel oslabil vůči euru téměř o jedno procento.
„Na finančních trzích plošně narostla averze k riziku a akcie se vyprodávají. Není to ale plošné, když defenzivním akciím a akciím telekomunikačních firem se přece jen daří růst,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. „Ani evropské automobilky na tom nejsou až tak špatně, ale to je oblast, kde se americký útok obecně čekal a ceny už hodně spadly,“ dodal. Ze situace podle něj překvapivě dál neprofituje zlato, které prvotní růst úplně smazalo. „Koruna dostala sice zásah, ovšem nejde o nic dramatického. Kurz vůči euru se pouze krátce podíval nad 25,00 Kč za euro,“ upozornil Vlk.
Od zveřejnění nových cel do dnešního rána posílil o více než 16 procent index VIX, označovaný za indikátor strachu na burzách. VIX se na zvýšených úrovních pohyboval i v březnu, přičemž dnešní hodnota je podobná té z 13. března, poznamenal Cverna. Investoři i spekulanti musejí podle něj počítat s vyšší rozkolísaností na trzích i nadále.
„Nejistota kolem případných dalších změn v Trumpově celní politice je velká. Navíc budou trhy reagovat na ekonomická data, která již začnou reflektovat vliv cel na reálnou ekonomiku,“ doplnil.