Třináctiletá dívka z Pákistánu, Afsheen Gul, od osmého měsíce života žila s krkem zalomeným v bolestivém úhlu 90°. Až nyní se dočkala pomoci. Konečně dokáže udržet hlavu vzpřímeně. A to díky operaci za téměř milion korun.
V případě malé Pákistánky Afsheen Gul přitom nejde o vrozenou vadu, jak by se mohlo zdát. Narodila se jako zcela zdravá holčička. Dle deníku Daily Mail jí deformaci jako osmiměsíčnímu batoleti způsobil blíže nespecifikovaný pád z výšky při hře venku. Onemocněla dětskou mozkovou obrnou. „Jedná se o nenakažlivé, nedědičné onemocnění, které vzniká na podkladě jednorázového poškození mozkové tkáně. Je charakteristické poruchou vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiným poškozením v raném stádiu vývoje,“ zní výklad odborníků.
Její rodiče prý doufali, že se to časem samo zlepší, ale nestalo se tak. Dívka zůstávala v bolestech s bizarním poškozením. Rodina však neměla dostatek financí, aby jí zaplatila příslušný lékařský zákrok v Novém Dillí v Indii, který by je vyšel v přepočtu na 771 000 korun.
Zkoušeli alespoň nejrůznější léčitele, ale vše bez výsledku. I přes svůj handicap se Afsheen statečně snažila jíst, používat toaletu i chodit. Pomohl jí až článek v novinách, který o ní vyšel. Zaujal mnoho lidí, což vedlo ke vzniku dobročinné sbírky, GoFundMe. A částka se skutečně podařila nashromáždit. Ani tak ale dívka neměla vyhráno.
Ač za operaci měla zaplatit obrovskou sumu, lékaři jí řekli, že zákrok nemusí ani přežít
V nemocnici Apollo v indickém hlavním městě jí lékaři sdělili, že má jen padesátiprocentní naději, že operaci přežije. „Její bratr Yaqoob se se mnou spojil poté, co viděl dokument, ve kterém jsem úspěšně operoval chlapce s podobným onemocněním. Operace Afshany byla odložena kvůli pandemií koronaviru, ale minulý týden se konečně uskutečnila. Hlavu musí mít stále podepřenou fixačním límcem, ale téměř poprvé v životě se dokáže narovnat v krku,“ říká v Daily Mail doktor Rajagopalan Krishnan, který pro NHS (Národní zdravotní služba) pracuje 15 let.
Podle slov Dr. Krishnana bylo hlavním cílem zmírnit neustálé stlačování míchy. Při šestihodinové operaci prováděné přes ústa vyjmul ploténky z krku a poté zafixoval lebku ke krční páteři pomocí tyče a šroubů. „Fúze je nyní pro Afsheen klíčem k dlouhodobému úspěchu,“ řekl doktor. Díky srovnání krku prý dívka může i hlasitěji mluvit. „Jsme všichni šťastní. Při operaci bylo životně důležité neporušit míchu, a to se povedlo. Po třech dnech už začala chodit a my jsme pocítili obrovskou úlevu,“ dodal. „Děkuji vám, Dr. Rajagopalan Krishnan, že jste mi dal nový život,“ napsala poté Afsheen s vděčností na Instagram.