Všech 50 států v USA již potvrdilo své výsledky prezidentských voleb a Nejvyšší soud USA promptně odmítl naléhavou žádost pensylvánských republikánů o zablokování volebních výsledků v Pensylvánii. Soudci se nyní potýkají s novou kontroverzní žalobou z Texasu, podporovanou prezidentem Donaldem Trumpem a 17 dalšími státy, napsala CNN.
Nejvyšší soud žádají o zneplatnění hlasovacích lístků milionů voličů ve čtyřech státech, Georgii, Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii, které mají celkem 62 volebních hlasů.
V případě úspěchu by žaloba Bidena odsunula zpět pod hranici 270 hlasů volitelů, které potřebuje k vítězství. Republikánský prezident Bidenovi ve zmíněných státech letos podlehl, ačkoli je ve volbách v roce 2016 opanoval, informovala agentura Reuters.
Trump na svém Twitteru prohlásil: „Tohle je velké. Naše země potřebuje vítězství!“
Texaský generální prokurátor Ken Paxton podal žalobu v úterý. Prezident ve středu podal návrh na intervenci. V zásadě jde o žádost o připojení k žalobě, přičemž požaduje stejný výsledek. Snahu podporuje také 17 dalších států. Všechny státy byly v podání zastoupeny republikánskými úředníky a všechny kromě tří mají republikánské guvernéry.
V žalobě se uvádí, že změny provedené čtyřmi státy v hlasovacích postupech uprostřed pandemie, jejichž cílem bylo rozšířit možnosti korespondenčního hlasování, byly nezákonné. Texas požádal Nejvyšší soud, aby okamžitě zablokoval čtyři státy v používání výsledků hlasování ke jmenování svých volitelů. Požádal také o odložení formálního hlasování volitelů dne 14. prosince, což je datum stanovené zákonem v roce 1887.
Ani tentokrát nemá žaloba velkou šanci na úspěch
Odborníci na volební právo konstatovali, že žaloba Texasu je neopodstatněná a má jen malou šanci na úspěch, informovala agentura Reuters.
„Procesně i věcně je to nepořádek,“ uvedl k žalobě Justin Levitt, profesor volebního práva na Loyola Law School v Kalifornii. „Je nulová šance, že by soud souhlasil s přijetím případu.“
Benjamin Ginsberg, odborník na volební právo pro CNN uvedl, že si nemyslí, že by se soud případem vůbec zabýval.
Republikánská strana bývala stranou, která hájila práva jednotlivých států, řekl Ginsberg. „Nedokážu si představit něco, co je méně věrné zásadám práv států než texaský generální prokurátor, který se snaží ostatním státům říci, jak mají uspořádat své volby.“
Republikánský senátor John Cornyn za stát Texas řekl CNN: „Upřímně se snažím pochopit právní teorii případu. Zaprvé, proč by měl stát, dokonce i tak skvělý stát jako Texas, říkat, jak mají ostatní státy spravovat své volby? Máme rozptýlený systém, a přestože by se nám to nelíbilo, mohou si myslet, že je to nespravedlivé, o nich se rozhoduje na státní a místní úrovni, a ne na národní úrovni.“
Úředníci ze čtyř zmíněných států označili žalobu za bezohledný útok na demokracii. Byla podána přímo u Nejvyššího soudu, nikoli u nižšího soudu, jak je povoleno u určitých soudních sporů mezi státy.
Konzervativní většina nejvyššího soudu (6-3) zahrnuje tři soudce jmenované Trumpem. Před volbami americký prezident uvedl, že očekává, že o jejich výsledku rozhodne právě nejvyšší soud.
Demokraté a další kritici Trumpa obvinili, že se snaží snížit důvěru veřejnosti v integritu amerických voleb a podkopat demokracii tím, že se pokouší zvrátit vůli voličů.