Dva dny po atentátu se Donald Trump vrátil na politickou scénu s jasným poselstvím, bojovat dál. S obvazem na pravém uchu a s podporou nadšených příznivců byl bývalý prezident na republikánském sjezdu v Milwaukee oslavován jako hrdina.
Dva dny po dramatickém pokusu o atentát se Donald Trump objevil na republikánském sjezdu v Milwaukee, kde ho nadšeně vítaly stovky příznivců. S obvazem na pravém uchu, kde mu kulka střelce Thomase Matthewa Crookse pronikla kůží, Trump demonstroval svou odolnost a odhodlání bojovat dál.
🎥Former President Donald Trump, with a bandage on his right ear, made his first major public appearance at the Republican National Convention in Milwaukee, two days after Saturday’s shooting.
— The Wall Street Journal (@WSJ) July 16, 2024
Watch the video: https://t.co/dzooMlt3HH pic.twitter.com/2kzA8G5kzO
Při příchodu na sjezd ho dav přivítal skandováním „boj, boj, boj“, což připomínalo Trumpova vlastní slova, která pronesl, když se po sobotním atentátu zvedal zkrvavený ze země. Tato slova se stala tématem večera, kdy Trump oficiálně přijal nominaci a oznámil senátora J. D. Vance jako svého viceprezidentského kandidáta.
Bývalý prezident zamířil do „rodinného apartmá“, kde ho obklopili jeho synové Eric a Don Jr. s dcerou Tiffany, stejně jako významní členové republikánské strany včetně bývalého moderátora Fox News Tuckera Carlsona. Navzdory tomu, že nebyl na programu řečníků, zůstal Trump na místě až do konce večerních projevů.
Místo pohřbu politický triumf
Podle delegátky Angie Wong z Floridy se z pokusu o atentát stal politický triumf. „Místo jeho pohřbu jsme dostali politický Super Bowl: nominaci a výběr viceprezidenta,“ prohlásila Wong, když dozněla píseň God Bless the USA.
Trumpovi příznivci vnímali jeho přežití jako zázrak. Senátor Tim Scott z Jižní Karolíny dle CNN řekl: „Pokud jste nevěřili na zázraky před sobotou, teď musíte věřit. Protože v sobotu přišel ďábel do Pensylvánie s puškou, ale americký lev se postavil na nohy a zařval.“
Na sjezdu bylo jasně vidět, jak Trump proměnil americkou politickou scénu. Tento večer nebyl recepcí pro politika, ale spíše pro rockovou hvězdu nebo náboženského kazatele. Příznivci jako Debbie Epling, předsedkyně republikánské strany v Aiken County v Jižní Karolíně, popsali Trumpa jako někoho, kdo dokáže rozsvítit celé město. Guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noem zase prohlásila, že „Trump je nejtvrdší muž, kterého kdy poznala“.
Někteří vnímali datum atentátu jako významné i z náboženského hlediska. „13. červenec byl stejný den, kdy Svatá Matka odhalila třetí tajemství z Fatimy,“ řekl jeden katolický účastník, čímž připomněl události z roku 1917, kdy se měla Panna Maria zjevit třem portugalským dětem.
Nedávné Trumpovo vystoupení ukázalo novou stránku exprezidenta, který si běžně zachovává kamennou tvář. Tentokrát se však na jeho tváři objevily náznaky zranitelnosti a vděčnosti za podporu svých příznivců, píše Daily Mail. Připomněl, že i když čelil atentátu, jeho odhodlání bojovat zůstává neotřesitelné.
Navzdory těmto oslavám zůstává národ rozdělený. Zatímco Trumpovi příznivci ho vnímají jako mesiáše, jeho odpůrci vidí kult osobnosti a autoritářské tendence. Tyto rozdílné pohledy na Trumpa ilustrují hluboké politické rozdělení, které v Americe panuje.
Trump sám slíbil, že po atentátu bude usilovat o sjednocení národa, ačkoliv jeho dosavadní rétorika ho často rozdělovala. Početné pokusy o proměnu jeho politického stylu během jeho kariéry však naznačují, že změna nebude snadná.