Nově zvolený americký prezident Donald Trump má se svými poradci zvažovat zavedení mírnějších cel. Původně o tom napsal list The Washington Post odvolávající se na anonymní zdroje obeznámené s jeho politikou. Cla by se měla vztahovat jen na vybraný soubor zboží a služeb. Republikánský vítěz v listopadových prezidentských volbách však zprávu označil za výmysl. Informují o tom CNBC a The New Republic.
Trump ještě před usednutím do Bílého domu zvažuje zmírnění slibovaných cel, píše s odkazem na anonymní zdroje The Washington Post. Nové tarify by se podle zprávy mohly dotýkat jen některého typu zboží a služeb.
I kdyby Trump zvolil mírnější tarifní politiku a uvalil cla pouze na některé zboží, způsobil by velké změny v globálním obchodu, zhodnotil americký deník.
Trump reportedly considering important alteration to tariff plans https://t.co/NsH4SsQtV0
— CNBC International (@CNBCi) January 6, 2025
Trump nicméně zprávu podle televize CNBC popřel na své sociální síti Trump Social. „Příběh ve Washington Post citující takzvané anonymní zdroje, které neexistují, nesprávně uvádí, že moje tarifní politika bude omezena. To je špatně,“ napsal.
Zpráva uvádí, že stále není jasné, na které sektory by se cla zaměřila – zda na obranný průmysl (ocel, železo, hliník, měď), kritické zdravotnické potřeby (stříkačky, jehly, lahvičky a farmaceutické materiály) nebo na výrobu energie (baterie, minerály, vzácné zeminy a solární panely).
Boháčům cla nevoní
Trump během předvolební kampaně a po svém vítězství sliboval cla uvalená na Čínu (60 procent) a Mexiko s Kanadou (25 procent). Evropa se obává možných univerzálních cel ve výši 10 až 20 procent. Takto vysoká cla by rozvrátila globální obchod a prohloubila ekonomickou a technologickou propast mezi Evropou a USA.
Ekonomové i analytici a další odborníci se ovšem shodují, že Trump používá cla jako páku při vyjednávání. To mimo jiné potvrdili i lidé z jeho administrativy. Takto vysoké tarify by totiž v prvé řadě pocítili američtí spotřebitelé a další negativní dopady by přinesla možná obchodní válka s Evropskou unií (EU).
Během svého prvního funkčního období využíval Trump cla skutečně hlavně jako páku ve vyjednávání a ta zavedená (a zachovalá prezidentem Joe Bidenem) takový dopad na globální ekonomiku neměla. Nové agresivní tarify by však dnes byly destruktivnější.
Server The New Republic pak napsal, že na Trumpa mají oproti jeho prvnímu funkčnímu období větší vliv boháči, kterým by cla rozhodně neprospěla, protože by byla těžce proinflační.
Dále uvedl, že anonymní zdroje zase tak anonymní nebyly. Novinář The Washington Post odkazuje ve zprávě na americký ekonomický tým a The New Republic předpokládá, že musel hovořit s někým z nastupujícího ministerstva financí.
Zpráva deníku minimálně ukazuje, jak nejasná Trumpova politika je.