Nový americký prezident Donald Trump se rozhodl poslat na americko-mexickou hranici dodatečných 1 500 vojáků, aby zakročili proti „invazi nelegálních migrantů“. Vedou se však diskuse za zavřenými dveřmi o vyslání až 10 tisíc vojáků. Trump ihned po inauguraci zahájil tvrdé kroky proti ilegální migraci. Informují o tom France 24 a CBS.
Trump nařídil podle televize France 24 poslat na hranici s Mexikem dalších 1 500 vojáků. Aktuálně tady slouží 2 200 vojáků a Národní garda zde má tisícovku mužů. Za zavřenými dveřmi se mají vést diskuse o vyslání až 10 tisíc vojáků, uvedl zdroj z Trumpovy administrativy pod podmínkou anonymity.
Immigration clampdown: US military to send more troops to US-Mexico border
— FRANCE 24 English (@France24_en) January 22, 2025
➡️ https://t.co/Oo2nsRVSy0 pic.twitter.com/Wi9OTUyB00
Počet vojáků na hranici s Mexikem bude podle něj nakonec záviset na několika faktorech, včetně dopadu na připravenost americké armády čelit dalším hrozbám a na požadavcích ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Během svého prvního funkčního období poslal vládnoucí republikán k hranici celkem 5200 vojáků.
Jednání o vyslání takto značného počtu vojáků na hranici s Mexikem dokazuje i memorandum z 21. ledna, na které upozornila stanice CBS. Celní a pohraniční stráž (CBP) má podle něj dostat v rámci pomoci další zdroje a personál, přičemž žádost u Pentagonu označuje dokument za „neumírněnou“.
V dokumentu se také píše o možnosti využít základny ministerstva obrany jako zadržovací zařízení pro ilegální migranty.
Zmíněný úředník navíc prozradil, že k přepravě migrantů mohou být použita i armádní letadla, tento krok však ještě nebyl schválen.
Neušetřil ani novorozence
Trump ministerstvům pro vnitřní bezpečnost, spravedlnosti a zahraničí nařídil, aby udělaly vše, co je nezbytné k vytlačení ilegálních migrantů od jižní hranice. „Dnes prezident Trump podepsal exekutivní příkaz, který přerušuje fyzický vstup přistěhovalců, kteří se podílejí na invazi do Spojených států přes jižní hranici,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.
Prezident omezil ilegálním migrantům možnost zůstat v USA, například díky azylu. Pozastavením vládního přesídlovacího programu, které Trump dekretem nařídil už v pondělí, znemožnil vstup na americkou půdu i uprchlíkům s již vyřízeným povolením k pobytu. Pozastaveno bylo i vyhodnocování žádostí. Zrušeno bylo mnoho letů, do Spojených států se chystalo asi 10 tisíc migrantů.
Problém je to i pro 1 600 Afghánců, kterým slíbila předchozí administrativa nový život v USA po stažení americké armády z Afghánistánu.
Trump během prvního dne prezidentství vyhlásil ilegální migraci za národní stav nouze a zrušil občanství pro děti narozené v USA, jejichž rodiče jsou v zemi ilegálně.
Jeho postoj k migraci čelí tvrdému odporu ze strany států vedených demokraty, kteří se proti němu bouří, a také kritice lidskoprávních a azylových organizací, kterým vadí Trumpova bezohlednost dokonce i k novorozencům.
Trumpa kvůli tomu zažalovalo 22 prodemokratických států – mezi nimi je i Washington a San Francisco. Podle žaloby Trump porušuje americkou ústavu, kterou se v prezidentské přísaze zavázal chránit.