Nově zvolený americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ve svém luxusním floridském sídle Mar-a-Lago nevyloučil použití vojenské síly k získání Panamského průplavu a Grónska. Navzdory ujištěním během své prezidentské kampaně, že se bude vyhýbat válkám a všechny války ukončí. Informují o tom BBC a AP.
Na přímý dotaz jednoho z novinářů, zda by vyloučil použití vojenského nebo ekonomického nátlaku, aby dosáhl svého cíle získat Panamský průplav nebo Grónsko, odpověděl nově zvolený šéf Bílého domu jednoduše: „Ne“.
„Ne, nemohu vás ujistit ani o jednom z těchto dvou, ale mohu říci toto, potřebujeme jak Panamský průplav, tak Grónsko pro ekonomickou bezpečnost,“ řekl podle televize BBC Trump s tím, že Panamský průplav „byl postaven“ pro americkou armádu a Grónsko by měly Spojené státy vlastnit nebo alespoň kontrolovat.
Trump ramps up threats to gain control of Greenland and Panama canal.
— World News: Breaking News (@WorldNewsApp1) January 8, 2025
To Read More, Link in Bio or Go To "https://t.co/IamTjs1vNB"#USA #Trump #Greenland #worldnews #worldnewsapp #breakingnews #news #newsapp pic.twitter.com/HqGJoDAnfL
Trump obvinil Čínu, že kontroluje Panamský průplav. „Nehodlám se k tomu teď zavazovat. Může se stát, že budeme něco muset udělat,“ pohrozil Trump. „Podívejte, Panamský průplav je pro naši zemi životně důležitý. Čína ho v podstatě převzala. Čína je na obou koncích Panamského průplavu a provozuje Panamský průplav,“ tvrdil republikán.
Nový šéf Bílého domu již dříve obvinil Panamu z vybírání nadměrných poplatků za využívání průplavu. Pohrozil, že pokud nezačne středoamerická země spravovat tuto lodní trasu přijatelným způsobem, Washington může požadovat předání správy nad průplavem Spojeným státům.
Grónsko není na prodej
Panamský průplav s délkou 82 kilometrů je hlavní vodní cestou spojující Atlantský a Tichý oceán, jež zkracuje námořní cestu z Evropy do Tichomoří o 11 200 kilometrů a trasu mezi New Yorkem a San Franciscem z 20 tisíc kilometrů na 11 272 kilometrů – tedy o zhruba polovinu.
Grónsko leží na nejkratší trase ze Severní Ameriky do Evropy. Má jedny z největších nalezišť minerálů klíčových při výrobě baterií a high-tech zařízení.
Trump tvrdí, že ostrov spravovaný Dánskem je klíčový při sledování čínských a ruských vojenských lodí, které jsou podle něj všude. „Mluvíme o obraně svobodného světa,“ řekl na tiskové konferenci novinářům Trump zrovna v době, kdy se v Grónsku podle agentury AP nachází jeho syn Donald Trump mladší.
Zájem o koupi Grónska projevil Trump již v roce 2019. Dánská premiérka Mette Frederiksen to rázně odmítla s tím, že ostrov není na prodej. USA se ho pokoušely opakovaně koupit od roku 1867. Bez úspěchu. Podle smlouvy z roku 1951 zde mohou provozovat vojenské základny a průzkum nerostných surovin.
Trump také hovořil o připojení Kanady ke Spojeným státům, v tomto případě by však použil pouze ekonomickou sílu. To však odmítli kanadská ministryně zahraničí Mélanie Joly i odcházející premiér Justin Trudeau.