Nově zvolený americký prezident Donald Trump v rámci nominací do své vlády oficiálně oznámil zřízení ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE). Do jeho čela jmenoval podnikatele a své podporovatele Elona Muska a Viveka Ramaswamyho. Informují o tom Business Insider a Axios.
Trump splnil, co slíbil. Již během předvolební kampaně označil Muska za génia a slíbil mu pozici ve vládě. Nový americký prezident nyní podle serveru Business Insider oznámil, že Musk a Ramaswamy povedou ministerstvo pro efektivitu vlády.
Musk je nejbohatším člověkem planety a stojí v čele automobilky Tesla, vesmírné společnosti SpaceX a sociální sítě X (dříve Twitter). Ramaswamy je bohatý investor, biotechnologický podnikatel a zakladatel farmaceutické firmy.
TRUMP GIVES MUSK GOVERNMENT POST
— Philstar.com (@PhilstarNews) November 13, 2024
Elon Musk, will lead a new US "government efficiency" group tasked with cutting federal waste, as the Republican president-elect added a series of seasoned figures and hard-liners to his incoming administration.
Read: https://t.co/ukCqZJBXWd pic.twitter.com/LsN30ahIZ4
Zkratka DOGE odkazuje na Muskovu oblíbenou kryptoměnu dogecoin. Cílem ministerstva bude příprava cesty Trumpovy administrativy k odstranění byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizace vládních agentur.
Muskovi příznivci se těší na to, jak miliardář přetvoří federální vládu po vzoru někdejšího Twitteru. Pravděpodobně budou zklamání, napsal web Axios. Nově zvolený úřad bude poskytovat poradenství a pokyny mimo vládu, uvedl Trump.
To znamená, že navzdory svému názvu půjde o „falešné ministerstvo“ fungující mimo Trumpovu administrativu. Podnikatelé nebudou mít ve skutečnosti moc provádět změny, spíše budou poskytovat rady Bílému domu a úřadu pro řízení a rozpočet.
Další nominace
Nominace obou podnikatelů je odměnou za podporu v prezidentských volbách. Musk podpořil Trumpovu kampaň nejméně 130 miliony dolary a účastnil se jeho předvolebních mítinků. Ramaswamy podpořil Trumpa po svém neúspěchu v republikánských primárkách.
Novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stal John Ratcliff, bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) a někdejší republikánský kongresman. Čelil obvinění z odtajňování tajných informací, které měl Trump využíval k útokům na své oponenty.
Ministrem obrany se stal moderátor televize Fox News a veterán Národní gardy Pete Hegseth, který sloužil v Afghánistánu, Iráku a na kubánském Guantánamu. Z armády odešel v roce 2021 poté, co byl obviněn z extremismu za názory o „rozmanitosti“ v armádě.
Do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti dohlížejícího na migrační politiku či teroristické a kybernetické hrozby dosadil Trump republikánskou guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noem, která během pandemie ve svém státě odmítla zavést povinnost nosit ochranu obličeje.
Noem nemá na poli národní bezpečnosti žádné zkušenosti, je ovšem loajální spojenkyní Trumpa. Jeho věrným podporovatelem je i Bill McGinley, jehož Trump jmenoval právním poradcem Bílého domu.
Zvláštním vyslancem pro Blízký východ pak jmenoval svého dlouholetého přítele, golfového spoluhráče a realitního investora Stevena Witkoffa. Ten byl mimochodem s Trumpem v golfovém klubu na Floridě během druhého pokusu o atentát.