Donald Trump, který od své volební porážky v roce 2020 neustále útočí na integritu hlasování v USA, v úterý oznámil kandidaturu na prezidentský post ve volbách 2024. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a další servery.
Trump usiluje o potenciální odvetu v souboji s demokratickým prezidentem Joem Bidenem. Kandidaturu oznámil ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě. Učinil tak přesně týden po volbách v polovině období, ve kterých republikáni nezískali tolik křesel v Kongresu, kolik doufali.
Projev trval déle než hodinu a živě ho vysílala americká televize. Trump hovořil ke stovkám příznivců v tanečním sále vyzdobeném několika lustry a lemovaném desítkami amerických vlajek.
President Trump: „In order to make America great and glorious again, I am tonight announcing my candidacy for president of the United States.“ pic.twitter.com/z95oHYjWwF
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) November 16, 2022
„Aby byla Amerika opět skvělá, oznamuji dnes večer svou kandidaturu na prezidenta Spojených států,“ řekl Trump jásajícímu davu. Agentura Reuters uvádí, že mezi fanoušky byli rodinní příslušníci, dárci i bývalí zaměstnanci.
Slíbil, že povede kampaň, která „svede lidi dohromady“. Také prohlásil, že Republikánská strana si nemůže dovolit nominovat „konvenčního politika nebo kandidáta“, pokud chce za dva roky opět získat Bílý dům.
Již dříve během dne doručili jeho poradci příslušné dokumenty Federální volební komisi a zřídili výbor nazvaný „Donald J. Trump prezidentem 2024“.
Známá témata: Migranti, zločin a covid-19
Trump se v projevu vyhýbal osočování, které poznamenalo jiná jeho veřejná vystoupení. Místo toho se rozhodl pro kritiku Bidenova prezidentství a revizi toho, co označil za úspěchy období jeho úřadu.
„Před dvěma lety jsme byli velkým národem a brzy budeme zase velkým národem,“ řekl.
Trump představil známá témata: Odsuzoval migranty, vykresloval americká města jako „v sevření vlny zločinu“. Řekl, že bude prosazovat trest smrti pro drogové dealery a omezení lhůt pro zákonodárce. Také znovu najme členy armády, kteří byli propuštěni kvůli odmítnutí očkování proti covid-19.
Přestože napadl volební proces v USA, nepoužil svůj projev k oživení svých nepravdivých tvrzení o masivních podvodech s voliči v roce 2020. Také se nezmínil o útoku svých příznivců na americký Kapitol z 6. ledna 2021.
Trump předpověděl, že jeho kampani budou odporovat levicové skupiny, washingtonský establishment a zpravodajská média. „Ale nenecháme se zastrašit. Vytrváme. Vpochodujeme do proudu.“
Dlouhá cesta k volbám
Než bude v létě 2024 formálně vybrán republikánský kandidát, zbývá ještě mnoho času. První kolo volby na státní úrovni proběhne za více než rok.
Trumpovo oznámení přichází dříve, než je obvyklé, dokonce i v zemi známé vleklými prezidentskými kampaněmi. Signalizuje jeho zájem odradit další možné kandidáty podání nabídky na jmenování kandidátem Republikánské strany pro prezidentské volby. Mezi ně patří například guvernér Floridy Ron DeSantis nebo jeho vlastní bývalý viceprezident Mike Pence.
DeSantis byl v polovině období znovuzvolen guvernérem s náskokem 19 bodů a se značnou podporou menšinových a nezávislých voličů, píše zpravodajství CNN. Pence se při propagaci své nové knihy snažil od Trumpa distancovat. Mezi další potenciální republikánské prezidentské naděje patří guvernér Virginie Glenn Youngkin, guvernér Texasu Greg Abbott, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová a bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo.
Kritika Trumpa z vlastní strany
Trump hrál aktivní roli v náboru a propagaci kandidátů, kteří opakovali jeho tvrzení, že volby v roce 2020 mu byly ukradeny díky rozsáhlým volebním podvodům.
Ale mnoho z jeho kandidátů v klíčových státech prohrálo. To přimělo některé prominentní republikány, aby Trumpa otevřeně obvinili z prosazování slabých kandidátů, kteří vykolejili naděje strany na převzetí kontroly nad Senátem.
Kontrola Sněmovny reprezentantů zůstává ve vzduchu, ale republikáni jsou na dobré cestě získat těsnou většinu.
Trump bude usilovat o nominaci své strany, i když čelí problémům na několika frontách, včetně trestního vyšetřování držení vládních dokumentů ve své rezidenci po odchodu z úřadu. Také ho čeká předvolání do Kongresu související s jeho rolí v útoku na Kapitol 6. ledna 2021. Trump označil různá vyšetřování, jimž čelí, za politicky motivovaná a pochybení popírá.
V případě jeho zvolení prezidentem USA by se stal teprve druhým americkým prezidentem v historii (po Groveru Clevelandovi), který by vykonával dvě po sobě nenásledující funkční období.
Biden (79) minulý týden řekl, že se hodlá ucházet o znovuzvolení a definitivní rozhodnutí pravděpodobně učiní začátkem příštího roku. V průzkumu Edison Research vyjádřilo sedm z 10 střednědobých voličů názor, že Biden, který zůstává hluboce nepopulární, by neměl znovu kandidovat. Ve stejném průzkumu šest z 10 respondentů uvedlo, že mají na Trumpa nepříznivý názor.
Co se dělo během Trumpova funkčního období
Trump se během svého turbulentního prezidentování v letech 2017–2021 vzepřel demokratickým normám a prosazoval nacionalismus „Amerika na prvním místě“, přičemž se prezentoval jako pravicový populista. Stal se prvním americkým prezidentem, který byl dvakrát obžalován, i když demokraté v Kongresu neuspěli ve svých pokusech sesadit ho z úřadu.
Na shromáždění, které předcházelo útoku na Capitol, Trump vyzval své příznivce, aby „bojovali jako čert“ a pochodovali do Kongresu, aby „zastavili krádež“. Ale dav, který následně vtrhl do Kapitolu, nedokázal zabránit Kongresu, aby formálně potvrdil Bidenovo volební vítězství.
Přestože soud a státní volební úředníci odmítli Trumpova nepravdivá tvrzení, asi dvě třetiny republikánských voličů se podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos domnívají, že Bidenovo vítězství bylo nelegitimní.
Trump si získal vášnivou podporu mnoha Američanů, zejména bílých mužů, křesťanských konzervativců, venkovských obyvatel a lidí bez vysokoškolského vzdělání. Kritici ho obviňují, že v zemi s rostoucí nebělošskou populací prosazuje politiku postavenou na „bílé křivdě“.
Politická scéna se od doby, kdy v roce 2016 získal prezidentský úřad, dramaticky změnila a někteří v jeho straně, včetně hlavních dárců, jsou dramatem kolem něj vyčerpaní.
Jeho jediné funkční období prezidenta je jedním z nejspornějších v historii USA. Zajistil rozsáhlé snížení daní, zavedl omezení přistěhovalectví a zorganizoval posun federálního soudnictví, včetně Nejvyššího soudu, doprava. Odcizil spojence USA v zahraničí, opustil mezinárodní dohody o obchodu a změně klimatu a chválil autoritářské vůdce v zahraničí, včetně Putina.