Nově zvolený americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social potvrdil, že po převzetí moci vyhlásí národní stav nouze a zapojí do deportace milionů ilegálních migrantů armádu. Bude však čelit významným logistickým překážkám, masová deportace navíc bude značně nákladná. Informují o tom BBC a USA Today.
Trump v předvolební kampani sliboval, že hned první den v prezidentském úřadě spustí masovou deportaci milionů ilegálních migrantů. Právě migrační krize v USA je jedním z důvodů, proč podle některých analytiků vyhrál prezidentské volby.
Jak to ale udělá? Trump v předvolební kampani prohlásil, že vyhlásí národní stav nouze a povolá armádu pro podporu celních úřadů. Potvrdil to v pondělí na své sociální síti Truth Social. 20. ledna 2025 povolá Národní gardu.
Trump vows to use US military for mass deportations https://t.co/7U6qEB4gVa
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 18, 2024
Tom Fitton, americký konzervativní aktivista a prezident neziskové organizace Judicial Watch, začátkem tohoto měsíce podle televize BBC na sociálních sítích napsal, že Trump plánuje nasadit k deportaci ilegálních migrantů vojenské prostředky.
Nově zvolený prezident v pondělí sdílel jeho příspěvek na Truth Social s komentářem: „PRAVDA!!!“ Pokud vyhlásí výjimečný stav, skutečně bude moci povolat Národní gardu, což je kontroverzní krok, který ani tak nezaručí úspěšnost masové deportace.
Již několik amerických prezidentů v minulosti nasadilo na hranicích armádu v rámci udržení pořádku. Americké zákony však přísně zakazují ji využívat jako domácí policii, uvedla podle webu USA Today nezisková organizace instituce Brennan Center for Justice.
Těžko splnitelný slib
Podle think tanku Pew Research Center žije v USA nejméně 11 milionů osob bez dokladů. Od roku 2022 žije přibližně 4,4 milionu dětí narozených v Americe mladších 18 let s rodičem bez dokladů. Řada ilegálních migrantů přitom Trumpa sama volila ve víře, že se zaměří jen na kriminálníky. Za ně ovšem považuje všechny ilegální migranty.
I kdyby Trumpova administrativa nasadila Národní gardu s cílem všechny osoby bez povolení k pobytu deportovat, migrační úřady budou čelit významným logistickým problémům. Experti například pochybují o jejich schopnosti vysledovat miliony osob bez dokladů. Navíc by to vedlo ke značným finančním nákladům. Nedávno však Trump prohlásil, že ho to od této politiky neodradí.
Do své administrativy dosadil Toma Homana, někdejšího šéfa Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Ten bude mít na starosti americké hranice.
Zástupcem šéfa svých politických poradců pro imigraci jmenoval Stephena Millera, hlavního architekta plánů hromadných deportací imigrantů z USA, který vykonával funkci vysokého poradce v Trumpově administrativě v letech 2017 až 2021.
Právě on je zodpovědný za zeď na americko-mexické hranici. Rovněž zakázal vstup do USA osobám z některých muslimských států a rozdělil tisíce přistěhovaleckých rodin.