Chystaná reciproční cla se nebudou týkat jen některých zemí, ale všech států s obchodní nerovnováhou v neprospěch USA. Podle agentury Reuters to uvedl v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Vyvrátil tak tvrzení svých lidí, že budou zasaženy nejprve jen země s nejvyšším obchodním přebytkem na úkor Spojených států. Šéf Bílého domu přitom u tématu cel změnil tón, upozornil server USA Today.
Trump podle Reuters novinářům sdělil, že reciproční cla zasáhnou všechny země s obchodní nerovnováhou, nikoli jen „největší provinilce“. Reciproční tarify měl původně oznámit 2. druhého dubna ve středu. Tento den si zakroužkoval v kalendáři jako „den osvobození USA“. Rozsáhlý plán dovozních poplatků však nakonec představí už 1. dubna, tedy v úterý (zítra).
Trump says reciprocal tariffs will target all countrieshttps://t.co/1uhCaTzfgt
— CP24 (@CP24) March 31, 2025
Ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett nedávno stanici Fox Business sdělil, že Trumpova administrativa nejprve uvalí tarify na deset až patnáct zemí s největší obchodní nerovnováhou.
Americký ministr financí Scott Bessent minulý týden tvrdil, že zdanění dovozu zasáhne nejvíce takzvanou „Dirty 15“ (špinavá patnáctka). Těchto patnáct procent států má podle něj nejvíce zdaňovat americký dovoz a přispívat k obchodnímu deficitu USA.
Země s největší obchodní nerovnováhou jsou Čína, evropské státy, Mexiko, Vietnam, Tchaj-wan, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Indie, Thajsko, Švýcarsko, Malajsie, Indonésie, Kambodža a Jižní Afrika.
Trump už stihl rozpoutat obchodní válku s Čínou, Mexikem a Kanadou. Kromě toho zdanil dovoz veškerého hliníku a oceli a automobilů s autodíly.
Trump slibuje shovívavost
Dlouhodobě kritizuje zejména Evropu, že na Americe parazituje. Evropská unie (EU) podle něj vznikla jen za tímto účelem. Reciproční cla mají dorovnat hlavně úroveň zdanění amerického dovozu do tohoto bloku.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič před pár dny upozornil, že na EU udeří americká cla kolem 20 procent. Česko podle ekonomů zasáhnou jen minimálně, tvrdý dopad však budou mít na Německo, s nímž je česká ekonomika provázaná. Možné dopady jsou ale zatím nejasné.
Šefčovič jednal o obchodní válce a clech ve Washingtonu, ale marně. Trumpova administrativa se rozhodla reciproční tarify vůči EU zavést. Již dříve přitom vyjadřoval obavy z toho, že Američané o tom nechtějí vyjednávat, přestože ekonomové a analytici tvrdili, že právě předčasné oznámení termínu, kdy budou cla zavedena, znamenalo vymezení prostoru pro rozhovory.
Trump před několika dny upozornil, že pokud země sníží zdanění amerického dovozu nebo přesunou výrobu do USA, bude otevřen rozhovorům o snížení recipročních cel.
Trump jejich rozsah bagatelizoval, upozorňuje USA Today na překvapivou změnu tónu v jeho vyjadřování. „Bude to velmi shovívavé,“ řekl v Oválné pracovně ve středu poté, co oznámil cla na automobilový průmysl. „Myslím, že lidé budou velmi překvapeni. V mnoha případech bude (zdanění) menší než tarify, které nám účtují po desetiletí.“
Vyjádřila se k tomu i mluvčí Bílého domu Karoline Levitt. „Myslí si, že některá z těchto čísel budou konzervativnější, než řada lidí očekává,“ prohlásila.
Trump chce svou celní politikou dosáhnout spravedlnosti pro USA a posílit domácí výrobu. Ekonomové však varují před negativními dopady pro americkou ekonomiku. Názory na jejich rozsah a délku trvání se však liší.
Federální rezervní systém (Fed) se zdržuje snižování sazeb v očekávání růstu inflace. Sám Trump přiznal, že jeho ekonomická politika bude bolet, ale pouze dočasně.