Staronový americký prezident Donald Trump se dnes po čtyřech letech vrátil do čela Spojených států s dramatickými sliby ohledně ekonomické prosperity, protiimigračních opatření či kroků v zahraniční politice, zatímco se očekává série jeho nařízení s cílem zvrátit činy jeho předchůdce Joea Bidena. Ve svém inauguračním projevu podobně jako před osmi lety Trump vykresloval USA jako zemi v úpadku a zároveň slíbil „vzrušující novou éru národních úspěchů“. Mluvil také o rozšiřování amerického území, čímž navazoval na svá prohlášení ohledně připojení Kanady či Grónska k USA.
„Právě začíná zlatý věk Ameriky,“ prohlásil 78letý lídr Republikánské strany na úvod proslovu v budově Kongresu. Spojené státy podle něj od tohoto dne budou vzkvétat a budou respektovány na mezinárodní scéně.
Trump declares start of a new ‘Golden Age of America’ in inaugural address
— Alpha News (@AlphaNewsMN) January 20, 2025
"From this moment on, America’s decline is over," Trump said after taking the oath of office in the U.S. Capitol Rotunda. pic.twitter.com/InbsV9PIZs
„Spojené státy se budou znovu považovat za rostoucí národ. Národ, který zvyšuje své bohatství, rozšiřuje své území, buduje naše města, zvyšuje naše očekávání a nese naši vlajku do nových a skvělých zítřků,“ pokračoval nový šéf Bílého domu před stovkami hostů včetně Bidena. Podle agentury AP přitom slíbil „naprosto a úplně zvrátit“ kroky svého předchůdce.
Projev z počátku připomínal úvodní proslov Trumpova prvního mandátu v lednu 2017, kdy prezident zdůrazňoval sociální problémy v zemi, ostře se vymezoval proti politickému „establishmentu“ ve Washingtonu a sliboval Američanům prosperitu. Nyní mluvil o tom, že americká vláda čelí „krizi důvěry“ kvůli počínání „radikálního a zkorumpovaného establishmentu“.
„Počínaje tímto okamžikem je konec s úpadkem Ameriky,“ zdůraznil dnes prezident.
Trump se chystá druhý mandát zahájit smrští exekutivních nařízení týkajících se imigrační či energetické politiky a mnoha dalších otázek. Tyto kroky nastínil v inauguračním projevu, zatímco přetrvávají nejrůznější otázky ohledně limitů jeho pravomocí či o financování jeho plánů, jako jsou masové deportace imigrantů bez povolení k pobytu.
Staronový prezident ohlásil, že podobně jako v roce 2019 v souvislosti s nelegální imigrací vyhlásí krizový stav, také se chystá vyslat na jižní hranici USA vojáky, aby potlačil „katastrofální invazi naší země“. Plánuje rovněž vyhlášení stavu „energetické nouze“ ve snaze podpořit těžbu fosilních paliv, což podle něj povede k poklesu cen.
„Srazíme ceny dolů, znovu vrchovatě naplníme naše rezervy a budeme vyvážet americkou energii do celého světa,“ prohlásil Trump. USA přitom podle analytiků přebírá v dobrém ekonomickém stavu a také v době, kdy těžba ropy a plynu dosahuje nových rekordů.
Republikánský lídr se dlouhodobě vymezuje proti politice odklonu od fosilních paliv a dnes zopakoval, že plánuje zneplatnit přísné emisní limity pro nová auta prodávaná od roku 2030. „Zrušíme nařízení o elektrických autech, čímž zachráníme náš automobilový průmysl,“ citovala jej agentura Reuters.
Ve srovnání s prvním inauguračním projevem se Trump výrazně více věnoval zahraniční a obchodní politice, kde se od něj rovněž čekají zásadní změny. Mimo jiné média upozorňují, že stejně jako v jeho prvním mandátu USA odstoupí od Pařížské klimatické dohody. V projevu mluvil o tom, že bude „mírotvůrcem“, aniž by konkrétně zmínil ruskou agresi na Ukrajině, a zároveň avizoval zavádění nových cel či snahu převzít kontrolu nad Panamským průplavem.
President Donald Trump declares the 'Golden Age of America begins right now.'
— Washington Examiner (@dcexaminer) January 20, 2025
READ: https://t.co/GNiATdnXPq pic.twitter.com/jd6CW0b5sf
„Bereme si jej zpět,“ řekl ohledně průplavu, přičemž zopakoval nepravdivé tvrzení, že jej „provozuje“ Čína. Pokud jde o cla, kterými v poslední době pohrozil Číně, Mexiku nebo Kanadě, konkrétní terče dnes nezmínil. Slíbil však, že „budeme brát cla a daně od cizích zemí, abychom obohacovali naše občany“.
Svůj návrat do prezidentské funkce Trump rámoval jako „revoluci zdravého rozumu“ a avizoval snahu budovat „společnost, která je barvoslepá a založená na zásluhách“. „Ode dneška bude politika americké vlády taková, že existují jen dva gendery: mužský a ženský,“ prohlásil mimo jiné.