Administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu záchrany čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Podle nejmenovaných zdrojů zapojených do rozhovorů o budoucnosti platformy probíhají jednání za zavřenými dveřmi o odkoupení většinového podílu TikToku americkými firmami a správě dat Američanů firmou Oracle. Informují o tom NPR a South China Morning Post (SCM).
Trumpovi lidé jednají podle anonymních zdrojů obeznámených se situací a přímo zapojených do rozhovorů o koupi většinového podílu TikToku americkými firmami. To by znamenalo, že americké společnosti by měly většinový podíl a čínská společnost ByteDance by neodešla a zůstal by jí menšinový podíl.
„ByteDance by z tohoto podniku neodešel, ale minimalizovalo by se čínské vlastnictví,“ potvrdil televizi NPR jeden ze zdrojů.
White House in Talks to Have Oracle, U.S. Investors Take over TikTok, Sources Sayhttps://t.co/keCnxYzStI
— The Japan News (@The_Japan_News) January 26, 2025
V sobotu se o tom zmínil sám Trump. „Mluvil jsem s mnoha lidmi a o TikTok je velký zájem,“ cituje SCMP nového šéfa Bílého domu, který o tom mluvil s novináři v prezidentském letadle během letu na Floridu.
Jednou ze zapojených amerických firem je Oracle, jež má dohlížet na algoritmy aplikace TikTok, sběr dat a aktualizace softwaru, tvrdí zdroje. Na cloudových serverech už má v USA uloženy údaje o uživatelích čínské aplikace. Dalším investorem má být podle NPR počítačový gigant Microsoft, jehož mluvčí to ale odmítl komentovat. Na žádost o komentář nereagovaly ani Bílý dům, TikTok a Oracle.
Trump mlží
Trump před novináři probíhající rozhovory s Oracle popřel. „Ne, ne s Oracle. Mluví se mnou opravdu mnoho lidí, velmi významní lidé, a já se pravděpodobně během příštích 30 dnů rozhodnu. Kongres dal 90 dnů. Pokud se nám podaří TikTok zachránit, myslím, že by to byla dobrá věc,“ sdělil americký prezident.
Jeden ze zdrojů upozornil, že podmínky jakékoli potenciální dohody s Oracle i dalšími zainteresovanými stranami se mohou kdykoli změnit. Zástupci firmy Oracle a Bílého domu o této záležitosti jednali v pátek a další rozhovory proběhnou příští týden, prozradily zdroje.
V médiích se nedávno objevily informace o tom, že TikTok by mohl koupit miliardář Elon Musk, blízký spojenec Trumpa a nový ministr pro vládní efektivitu. Kromě automobilky Tesla a vesmírné firmy SpaceX vlastní mimo jiné i sociální síť X, dříve známou jako Twitter, která se však od změny ve vlastnictví stala velice kontroverzní.
Legislativa o zákazu TikToku je výsledkem výjimečné shody demokratů i republikánů loni v dubnu na nebezpečí, které TikTok představuje pro národní bezpečnost. Jeho mateřská společnost ByteDance dostala nařízeno prodat americké operace TikToku do amerického vlastnictví do 19. ledna pod hrozbou plošného zákazu. Prodej se neuskutečnil a aplikace byla před týdnem dočasně zakázána. Po inauguraci však zakročil Trump, jenž vydal příkaz, podle něhož nesmí ministerstvo spravedlnosti zákaz po dobu 75 dní vymáhat.