Nově zvolený americký prezident Donald Trump požádal Nejvyšší soud USA, aby odložil chystaný zákaz TikToku, zatímco bude pracovat na „politickém řešení“. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Trumpův právník v pátek podal soudu právní zprávu, ve které se uvádí, že Trump „je proti zákazu TikToku“. „Usiluje o možnost vyřešit dané problémy politickými prostředky, jakmile se ujme úřadu,“ stojí ve zprávě, z níž cituje BBC.
U.S. President-elect Donald #Trump has urged the Supreme Court to delay the #TikTok ban in order to allow time for a negotiated solution, according to a legal document filed On Dec. 27. pic.twitter.com/PIXvp6CfY5
— Beijing Daily (@DailyBeijing) December 28, 2024
Dne 10. ledna má soud vyslechnout argumenty ohledně amerického zákona, který vyžaduje, aby čínský vlastník TikToku, společnost ByteDance, prodal společnost provozující sociální média americké firmě, jinak bude čelit zákazu, který přijde 19. ledna. Tedy den před Trumpovým nástupem do úřadu.
Američtí úředníci a zákonodárci obvinili ByteDance z napojení na čínskou vládu, což firma popírá.
Tato obvinění aplikace, která má v USA 170 milionů uživatelů, vedla v dubnu Kongres k přijetí zákona, který prezident Joe Biden podepsal. Zákon obsahuje požadavek na odprodej nebo zákaz sociální sítě.
Společnosti TikTok a ByteDance podaly proti tomuto zákonu několik právních námitek s tím, že ohrožuje americkou ochranu svobody projevu, avšak bez většího úspěchu. Vzhledem k tomu, že se zatím nenašel žádný potenciální kupec, mají společnosti poslední šanci zákaz zmařit prostřednictvím amerického Nejvyššího soudu.
Nejvyšší soud sice již dříve odmítl jednat o žádosti o vydání mimořádného soudního příkazu proti zákonu. Souhlasil však s tím, že 10. ledna, jen několik dní předtím, než má zákaz vstoupit v platnost, umožní společnostem TikTok, ByteDance a americké vládě obhájit své argumenty.
Trump chtěl dřív TikTok zakázat. Nyní otočil
Trump se minulý týden ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě setkal s generálním ředitelem společnosti TikTok Shou Zi Chewem.
Ve svém pátečním soudním podání Trump uvedl, že případ představuje „bezprecedentní, nové a obtížné napětí mezi právem na svobodu projevu na jedné straně a zahraničněpolitickými a národněbezpečnostními zájmy na straně druhé“.
V podání se uvádí, že Trump „nezaujímá žádné stanovisko k základní podstatě tohoto sporu“. Dokument však dodává, že posunutí termínu 19. ledna by Trumpovi poskytlo „možnost usilovat o politické řešení“ této záležitosti, aniž by se musel obracet na soud.
Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že údajné čínské vazby na TikTok představují hrozbu pro národní bezpečnost. Také vlády několika států vyjádřily obavy ohledně populární aplikace pro sociální média.
Téměř dvě desítky generálních prokurátorů jednotlivých států v čele s Austinem Knudsenem z Montany vyzvaly Nejvyšší soud, aby potvrdil zákon, který nutí ByteDance a TikTok k odprodeji nebo zákazu.
Počátkem prosince federální odvolací soud zamítl pokus o zrušení této legislativy s tím, že se jedná o „vyvrcholení rozsáhlé, oboustranné činnosti Kongresu a po sobě jdoucích prezidentů“.
Trump veřejně prohlásil, že je proti zákazu, přestože ho ve svém prvním prezidentském období podporoval. Jak píše Reuters, v roce 2020 chtěl platformu zakázat a poukazoval přitom právě na Čínu. Nyní má zřejmě pocit, že mu síť pomohla získat hlasy mladých lidí.
„Mám v srdci vřelé místo pro TikTok, protože jsem vyhrál u mládeže o 34 bodů,“ tvrdil na tiskové konferenci na začátku prosince, ačkoli většina mladých voličů podpořila jeho soupeřku Kamalu Harris. „Jsou tací, kteří říkají, že TikTok s tím má něco společného,“ dodal.