Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz o zavedení takzvaných recipročních cel. Podle agentury AP odvolávající se na nejmenovaného amerického úředníka však nezačnou platit okamžitě. Trumpova administrativa nyní vypracovává návrhy pro jednotlivé země. Cílem tarifů je přimět dotčené státy jednat. Informuje o tom i server Euronews.
Trump podepsal ve čtvrtek v Oválné pracovně před zraky novinářů další exekutivní příkaz. Tentokrát se týkal recipročních cel. Plány na jejich zavedení avizoval už v neděli a jejich plánované brzké zavedení poté potvrdila i mluvčí Bílého domu Karoline Levitt. I přes prezidentův podpis však nezačnou platit okamžitě.
Trump Signs a Plan for Reciprocal Tariffs on US Trading Partners, Ushering in Economic Uncertainty https://t.co/uWfCuiyZJ3
— The Japan News (@The_Japan_News) February 14, 2025
Úředník Bílého domu, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že Trumpův tým zkoumá bilaterální celní a obchodní vztahy, píše AP. Zaměřuje se přitom na země s nejvyššími celními sazbami a obchodními přebytky. Reciproční cla by totiž měla odrážet zdanění amerického dovozu. Trump to považuje za spravedlnost. Dlouhodobě totiž kritizuje zejména Evropskou unii (EU) za obchodní deficit a vysoké zdanění amerického dovozu. Lze tedy očekávat, že cla zasáhnou hlavně členské státy EU. Trumpův kandidát na ministra obchodu Howard Lutnick uvedl, že studie recipročních cel by měla být dokončena do 1. dubna.
„V zájmu spravedlnosti jsem se rozhodl, že zavedu reciproční cla,“ prohlásil Trump. „Je to spravedlivé vůči všem. Chceme nové podmínky,“ dodal s tím, že cla jsou skvělá, ale americké spotřebitele to může „chvíli bolet“. Odborníci však varují, že tato bolest může být prudká a chronická. Trumpova cla zaplatí jeho voliči. To může podle pozorovatelů vést k frustraci v řadách veřejnosti i mezi firmami.
Tarifní divoký západ
Každá země, kterou zasáhne Trumpovo clo, může reagovat podle vlastního uvážení, vysvětluje Euronews. Přestože se nejedná o dramatický scénář jako u univerzálního cla na veškerý dovoz, kterým Trump hrozil v předvolební kampani a pak po své inauguraci, může to vyvolat napětí mezi USA a jejich západními partnery, zhoršit vzájemné vztahy a vést k „tarifním přestřelkám“ s negativními důsledky pro americkou ekonomiku a mezinárodní obchod. Jak totiž experti upozorňují, jakákoli cla neprospívají globálnímu obchodu. Navíc vzroste napětí mezi Trumpem a americkou centrální bankou (Fed), která bude nucena přerušit snižování sazeb, na což prezident vyvíjí tlak.
Americká cla mohou tvrdě zasáhnout třeba Německo a jeho skomírající automobilový průmysl. Celkově se očekává nejtvrdší dopad na automobilový a farmaceutický průmysl. Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson nicméně upozornil, že Trump zvažuje výjimky v těchto dvou odvětvích. Není ale jasné, zda skutečně nějaké budou, a pokud ano, jakých zemí nebo firem se budou týkat.
Trump chce vyjednávat
Úředník dodal, že by Trump byl rád, kdyby mohl reciproční cla snížit, pokud by dotyčné země snížily své tarify. Tím naznačil, že oznámení o memorandu má přimět ostatní usednout k jednacímu stolu a cla mají sloužit k vyjednávání.