Když Donald Trump minulý týden zvítězil v prezidentských volbách, pogratulovali mu generální ředitelé společností Apple, Meta a Amazon. Jedno jméno však překvapivě chybělo – Shou Zi Chew, šéf čínské sociální sítě TikTok. Trump přitom během předvolební kampaně sliboval, že zabrání nucenému prodeji platformy a očekává se, že svůj slib dodrží. Informují o tom CNBC a Firstpost.
Že šéf TikToku nově zvoleného amerického prezidenta nekontaktoval, označila televize CNBC za pozoruhodné. Sociální síť totiž čelí na americkém trhu existenční hrozbě. Tu může zvrátit jedině Trump. K tomu je ale potřeba být s ním zadobře.
Současný americký prezident Joe Biden v dubnu podepsal legislativu nařizující čínské soukromé firmě ByteDance prodat TikTok do amerických rukou. Kongres (demokraté i republikáni) měl totiž obavy z přístupu čínské vlády k soukromým datům amerických uživatelů.
Trump victory may provide TikTok a lifeline to remain in the U.S. https://t.co/ZZAHgAt7jg
— CNBC (@CNBC) November 13, 2024
Biden dal ByteDance čas na prodej sociální platformy do 19. ledna. V případě již probíhajících jednání o prodeji měla společnost dostat další tři měsíce na uzavření akvizice. Čínská firma však podle očekávání odmítla TikTok prodat.
TikTok se odvolal proti nucenému prodeji u federálního odvolacího soudu, jenž vynese verdikt 6. ledna. V případě, že TikTok vyslyší, si případ převezme Nejvyšší soud a celý soudní spor se protáhne. Trump by však mohl podle serveru Firstpost hodit TikToku záchranné lano.
Trump již během předvolební kampaně sliboval, že se postaví proti nucenému prodeji TikToku. Ještě v roce 2020 se přitom sociální platformu snažil zakázat. Je otázkou, proč nově zvolený americký prezident změnil názor.
Trump vidí hrozbu jinde
Trump se obává, že by zákazem zvýšil vliv sociální sítě Facebook, kterou označil za „nepřítele lidu“. Společnost Meta znemožnila Trumpovi v roce 2021 přístup na Facebook a Instagram kvůli jeho příspěvkům o útoku na Kapitol z 6. ledna téhož roku.
Jako další důvod Trump zmínil obrovskou popularitu TikToku u mladých lidí – potenciálních voličů. Trumpova rétorika se však začala obracet po setkání s Jeffem Yassem, hlavním investorem ByteDance, který má podíl i v Trumpově platformě Truth Social.
Trump může zákon zrušit ve chvíli, kdy nastoupí do úřadu spolu s republikánskou většinou v Kongresu. Rovněž může umožnit TikToku pokračovat v provozu nehledě na zákon, tvrdí expertka na vládní záležitosti Sarah Kreps.
Legislativu by jednoduše nechal bez povšimnutí a TikToku by nehrozily žádné sankce. Trump stále považuje sociální síť za hrozbu, více mu ovšem vadí Meta. Vzhledem k jeho nepředvídatelnosti ale není jasné, jak se zachová.
Kromě toho sestavil svou administrativu převážně z odpůrců Číny. Pokud by se za TikTok nepostavil, získal by plusové body v Kongresu. V opačném případě, málokterý republikán se teď opováží Trumpa kritizovat a postavit se mu.