Americký prezident Donald Trump odstoupil od klimatických iniciativ, včetně Pařížské dohody, a slíbil udělat ze Spojených států fosilní velmoc. Jeho celní politika však může tento předvolební slib zkomplikovat, upozornila podle deníku The Guardian a serveru Morningstar Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Důvodem je hrozba klesající poptávky po ropě a s tím související propad cen za barel, což se prohloubí, pokud bude obchodní válka eskalovat.
Agentura se sídlem v Paříži pro příští rok snížila kvůli americkým clům své prognózy globálního růstu poptávky po ropě o třetinu. Uvedla, že by mohla provést další revizi směrem dolů, pokud by došlo k eskalující obchodní válce.
'Paradigm shift' in world economy to slash #oil demand growth by one-third: IEA
— Commodity Insights Oil (@SPGCIOil) April 15, 2025
▪️ Reduces 2025 demand growth forecast by 300,000 b/d
▪️ US, Chinese demand expected to see steepest drops
🖥️ Full story: https://t.co/egi50Myjdu#crude #OOTT pic.twitter.com/BB9kg08sFO
Původně odhadovala IEA nárůst poptávky po ropě o 1,03 milionu barelů denně. Po takzvaném „dni osvobození“ prezidenta Trumpa však snížila odhad na nárůst o 730 tisíc barelů denně, tohle číslo by však mohlo být ještě nižší. Růst poptávky by mohl klesnou na 690 tisíc barelů denně kvůli „slabšímu ekonomickému prostředí“.
„Zatímco dovoz ropy, plynu a rafinovaných produktů dostal výjimku z cel oznámených Spojenými státy, obavy, že by opatření mohla podnítit inflaci, zpomalit hospodářský růst a zintenzivnit hospodářské spory, ovlivnily ceny ropy,“ uvedla agentura.
Referenční cena ropy klesla z téměř 75 dolarů za barel na čtyřletá minima pod 60 dolarů za barel ani ne den po oznámení cel na celý svět. Ceny v úterý mírně vzrostly na hranici kolem 65 dolarů za barel po odložení většiny recipročních cel o 90 dní.
Nesplněný slib
Hrozba dalších propadů je ale stále ve vzduchu. Banky z celého světa revidovaly své prognózy, aby zohlednily potenciální nástup globální ekonomické recese, a očekávají další propady cen. Podle IEA klesající ceny na trhu s ropou v důsledku cel zřejmě naruší Trumpův předvolební slib o rozšíření ropného a plynárenského průmyslu v USA.
Američtí těžaři potřebují, aby ceny ropy za barel nepadaly pod 65 dolarů, aby mohli otevřít nové vrty a dosáhnout zisku. Kvůli clům navíc čelí vyhlídkám na dražší dovoz oceli a vrtných zařízení.
Podle IEA letos bude produkce ropy v USA činit 150 tisíc barelů denně, původní odhad přitom zmiňoval 490 tisíc barelů denně. To je špatná zpráva pro Trumpa, ale dobrá pro zastánce zelené politiky, kteří jsou zděšení jeho fosilní politikou.