Tunisko se potýká s nejhorší politickou krizí za deset let demokracie. Prezident Kaís Saíd v neděli svrhl vládu a s pomocí armády pozastavil činnost parlamentu, což hlavní politické strany v zemi označily jako puč, informovala agentura Reuters a další servery.
Prezident se k zásadnímu kroku odhodlal po měsících sporů, které ho postavily proti premiérovi Hišámovi Mašíšímu a roztříštěnému parlamentu. Tunisko se zároveň stále více propadá do hospodářské krize, kterou ještě prohloubilo jedno z nejhorších ohnisek nákazy covidu-19 v Africe.
Krize přerostla ve vyhrocené pouliční konfrontace. Kritici Saída varovali, že ohrožuje demokratický systém zavedený po událostech arabského jara v roce 2011.
Prezident se v neděli pozdě večer odkazoval na mimořádné pravomoci, které mu podle jeho slov dává ústava, a odvolal Mašíšího a na 30 dní pozastavil činnost parlamentu.
Poté, co předseda parlamentu Rašíd Ghannúší vyzval k protestům proti sesazení, Saíd v pondělí rozšířil stávající omezení pohybu v souvislosti s pandemií covidu-19 a slíbil, že na jakékoli násilnosti je armáda připravena odpovědět silou. Obvinění z převratu odmítl.
Prezident také občany vyzval, aby nevycházeli do ulic. „Vyzývám tuniský lid, aby zachoval klid a nereagoval na provokace,“ apeloval Saíd.
Bílý dům uvedl, že zatím nerozhodl, zda Saídův čin představuje převrat. Americké ministerstvo zahraničí však Tunisko varovalo, aby „nepromarnilo své zisky na cestě k demokracii“.
Do ulic vyšly znepřátelené strany
Podporovatelé prezidenta se v pondělí utkali s příznivci strany An-Nahda před budovou parlamentu. Navzájem se zasypávali kameny a urážkami, ale rozsah protestů byl omezen na stovky a nebyly hlášeny žádné větší násilnosti.
Armáda obklíčila parlament a vládní palác a zabránila členům parlamentu a státním pracovníkům ve vstupu do budov i do celostátní televizní stanice. Al-Džazíra uvedla, že policie provedla razii v kanceláři stanice v Tunisu a personál vykázala. Prezident Saíd také posílil zákaz veřejných shromáždění tří nebo více osob v ulicích nebo na náměstích.
Saídův zásah následoval po nedělních protestech ve velkých městech kvůli tomu, jak se vláda nezvládla vypořádat s pandemií, přičemž v zemi došlo k prudkému nárůstu počtu případů covidu-19.
Do ulic se rychle nahrnuly davy, aby jeho kroky podpořily, což odráželo hněv na umírněnou islamistickou stranu An-Nahda, největší stranu v parlamentu, a na vládu kvůli politické paralýze, hospodářské stagnaci a reakci na pandemii. Ekonomika se loni propadla o 8 procent.
Předseda parlamentu a vůdce An-Nahdy Rašíd Ghannúší krok prezidenta odsoudil jako útok na demokracii a vyzval Tunisany, aby vyšli do ulic. „Kaís Saíd uvrhá zemi do katastrofy,“ řekl turecké televizi.
Mašíší podle zdroje z jeho blízkého okolí nebude „rušivým elementem“ a je připraven předat moc tomu, koho Saíd určí.