Tunisko zavedlo noční zákaz odběru pitné vody. Severoafrický stát totiž už čtvrtý rok v řadě trpí extrémním suchem kvůli nedostatku srážek. Za porušení nařízení hrozí velké pokuty a až 6 měsíců vězení. Panují však obavy, že rozhodnutí tuniské vlády podnítí nepokoje v ekonomicky slabé zemi. Informují o tom AL Jazeera a Reuters.
Tuniská vláda rozhodla o zákazu odběru pitné vody v šestihodinovém nočním okně 21:00 až 4:00 hodin, uvedla televize AL Jazeera. Pitnou vodu je rovněž zakázáno používat k zavlažování zemědělské půdy a zelených ploch.
Občané Tuniska nesmějí pitnou vodu používat ani k čištění veřejných prostranství a automobilů. Za porušení vládních nařízení hrozí tučné pokuty, ale také šest měsíců ve vězení. Tunisko totiž sužuje závažné sucho, už čtvrtý rok v řadě.
Tunisia will turn off water supplies to inhabitants for seven hours each night in reaction to the country’s worst drought on record, according to a statement issued by the state water distribution company SONEDE#Tunisie #drought #Tunisia #water https://t.co/QVbbFoWNFS
— Gee Radio (@geeradioke) April 1, 2023
To letos vláda oznámila již na konci března. Zavinil jej výrazný nedostatek srážek. Ředitel státní vodárenské společnosti Mosbahe Helali uvedl, že za tím stojí klimatické změny, které popsal jako bezprecedentní.
„Roky sucha a nízký průtok vody do nádrží ovlivnily zásoby vody v zemi,“ uvedla tuniská vláda. Lidé si kromě toho od začátku měsíce ramadán stěžují na neohlášené noční výpadky energie.
Zemědělci mají obavy
Panují obavy, že nařízení podnítí nepokoje v zemi. Obyvatelé Tuniska jsou frustrováni špatnými veřejnými službami v zemi, vysokou inflací a špatnou ekonomickou situací, uvedla agentura Reuters.
Tuniské přehrady se nacházejí na kritickém minimu. Ze zchátralé distribuční sítě navíc uniká voda, což celou situaci ještě komplikuje. Tunisko zaznamenalo pokles kapacity přehrad na asi jednu miliardu metrů krychlových, což je pouze třetina maxima.
Zemědělci se letos obávají o svou úrodu, zejména pak v případě obilovin. Tunisko by mohlo začít pociťovat kvůli slabé domácí produkci uprostřed nárůstu mezinárodních cen pšenice kvůli válce na Ukrajině nedostatek mouky.
Tuniská federace pro zemědělství a rybolov se obává, že nedostatek dešťů povede k vyřazení tisíců hektarů zemědělské půdy. „Letošní sezóna bude katastrofální, nebude sklizeň,“ řekl tuniským médiím mluvčí Anis Charbech.
Předpokládané výnosy podle něj nebudou stačit ani pro zajištění osiva pro úrodu v příštím roce. Tuniský zemědělský sektor přitom obvykle tvoří až 10 procent domácího hrubého produktu (HDP) země.