Tuniský prezident Kais Saied v úterý odsoudil ilegální migraci ze subsaharské Afriky do své země. Jejím cílem je podle něj demografická přeměna Tuniska. Sklidil za to kritiku od organizací pro lidská práva, které jeho slova označují za rasistická. Na Saiedovo vyjádření odkázali France 24 a Reuters.
Tuniský prezident Kais Saied v úterý na setkání Národní bezpečnostní rady kritizoval migraci ze subsaharské Afriky. Podle něj musí být příliv ilegálních migrantů do státu okamžitě ukončen.
„Nedeklarovaným cílem po sobě jdoucích vln nelegální imigrace je považovat Tunisko za čistě africkou zemi, která nemá žádnou příslušnost k arabským a islámským národům,“ cituje Saiedova slova televize France 24.
Tunisian president says influx of sub-Sahara African migrants must end https://t.co/mBglEXJAPK pic.twitter.com/JcHu0rzwRr
— FRANCE 24 (@FRANCE24) February 22, 2023
Tuniská hlava státu, která se obává demografické změny země, ve svých komentářích obvinila nejmenované zúčastněné strany, že pomohly migrantům ze subsaharské Afriky zůstat v zemi výměnou za peníze.
Saidova slova odsoudila tuniská organizace pro lidská práva Tunisian Forum for Economic and Social Rights (FTDES). Skupina označila prezidentovy výroky namířené proti africkým migrantům za nenávistné a rasistické.
Přes Tunisko do Evropy
„Je to rasistický přístup stejně jako kampaně v Evropě,“ cituje agentura Reuters mluvčího FTDES Ramadana Bena Amora. „Cílem prezidentské kampaně je vytvořit pro Tunisany imaginárního nepřítele, který je odvede od jejich základních problémů,“ domnívá se Amor,
Tunisko je hlavním tranzitním bodem pro uprchlíky a migranty, kteří se chtějí dostat do Evropy přes Středozemní moře. Tisíce jich však zůstávají v Tunisku. Do Evropy migrují i Tunisané a lidé s dalších afrických států.
Nedávné kampaně na sociálních sítích v Tunisku tlačily na úřady, aby příliv migrantů zastavily. Tuniské úřady tento měsíc skutečně proti migrantům z Afriky zakročily a desítky jich zadržely.
Lidskoprávní organizace uvádějí, že 10 až 15 procent tuniské populace tvoří barevní lidé. Stát však neudělal dost v potlačení rasismu. Saied navíc čelí kritice za převrat v roce 2021, během něhož dočasně zastavil činnost parlamentu a odvolal tuniského premiéra.
Podle svých slov tak reagoval na neschopnost vlády vyřešit katastrofální epidemiologickou situaci v zemi. Opozice jeho kroky označila za puč. Saied je ale obhajoval s tím, že jsou nezbytné k záchraně Tuniska před chaosem.