Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan stojí v současném ozbrojeném střetu o Náhorní Karabach jednoznačně na straně Ázerbájdžánu. Podpora jedné z válčících stran přitom dostává Turecko do konfliktu se světovými velmocemi i s jeho spojenci v NATO, informuje agentura Reuters.
Turecký prezident označil podporu ázerbájdžánské snahy o dosažení kontroly nad Náhorním Karabachem za cestu k vybojování „zaslouženého místa v rámci světového pořádku“ pro svou zemi.
Náhorní Karabach leží uvnitř ázerbájdžánských hranic a je oficiálně považován za součást Ázerbájdžánu. Kontrolu nad ním nicméně drží etnicky arménští obyvatelé.
Podle Galipa Dalaye z Akademie Roberta Bosche se Turecko „prakticky v každém koutě mapy“ řídí logikou „rozkolu“. „Cokoliv, co narušuje status quo, je pro něj dobré, protože předchozí status quo vnímá jako protichůdný vůči svým zájmům,“ říká Dalay pro agenturu Reuters.
Konflikt v Náhorním Karabachu Turecko podle Dalaye přiživuje, i když nemá s ohledem na význam Ruska v oblasti rozhodující vliv na jeho výsledek.
Turecko bylo v minulosti také obviněno, že posílá do bojů proti arménským silám syrské žoldáky, což Erdogan popírá.
Podle informací agentury Reuters z tureckých ozbrojených sil se ale Turecko angažuje na ázerbájdžánské straně poskytováním infrastruktury a podpory při používání útočných dronů.
Zdroj z turecké vlády uvedl, že „obranné výdaje nesníží ani pandemie, ani ohrožení rozpočtu“. Tyto výdaje podle něj sice nejsou vítané, ale jsou „nutné“. „Turecko sdílí hrací pole se Spojenými státy a Ruskem. Nemůžeme přemýšlet ani konat ‚v malém'“, uvedl vládní zdroj.
Erdoganovi stratégové podle pozorovatelů doufají, že jinak blízké vztahy s Ruskem zabrání rozšíření konfliktu do celé oblasti či dokonce přímé konfrontaci. Rusko v minulosti volalo po mírovém urovnání sporu.