Turecko zastavilo veškerý obchod s Izraelem kvůli válce v Pásmu Gazy. Agentuře Bloomberg to sdělili dva nejmenovaní turečtí představitelé obeznámení se situací. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan patří mezi nejhlasitější odpůrce izraelské invaze. Informují o tom Reuters a The Guardian.
Ankara pozastavila veškerý export i import s Izraelem, sdělily nejprve dva zdroje pod rouškou anonymity agentuře Bloomberg. Turecko v té době ještě tohle radikální rozhodnutí neoznámilo oficiálně, píše agentura Reuters.
Krátce nato však vydalo prohlášení turecké ministerstvo obchodu: „Vývozní a dovozní transakce týkající se Izraele byly zastaveny a týkají se všech produktů.“ Opatření bude platit, dokud Izrael neumožní turecké dodávky humanitární pomoci do Gazy.
Turkey halts all trade with Israel, cites worsening Palestinian situation#ARYNews https://t.co/gkIwMfsCjj
— ARY NEWS (@ARYNEWSOFFICIAL) May 3, 2024
Podle tureckého statistického úřadu roční objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Izraelem činil 6,8 miliardy dolarů (asi 159 miliard korun). Zhruba tři čtvrtiny celého objemu tvořil turecký vývoz do Izraele. Turecko omezilo export do židovského státu už v dubnu.
Opatření se týkalo 54 různých kategorií zboží, jako je ocel, železo nebo letecké palivo. Ankara tehdy vyjádřila nevoli, že Izrael neumožnil Turecku zapojení do shazování humanitární pomoci nad Pásmem Gazy, kde je nedostatek potravin, vody i léků.
Chování diktátora, míní Izrael
I nyní se tak turecká vláda rozhodla, neboť členské zemi Severoatlantické aliance (NATO) vadí nedostatečná humanitární pomoc v regionu. Erdogan současně patří mezi nejhlasitější kritiky izraelského počínání v oblasti.
Minulý měsíc dokonce označil Izrael za teroristický stát. Izrael zahájil invazi do enklávy po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás, které 7. října zavraždilo 1200 civilistů, a které Erdogan označil za osvoboditelské.
Podle palestinských úřadů pod správou Hamásu zemřelo v Gaze od 7. října přes 34 tisíc lidí. V současnosti se izraelská armáda připravuje na invazi do Rafáhu, hraničního přechodu do Egypta. Tísní se tam asi 1,4 milionu lidí.
Izraelský ministr zahraničí Jisra’el Kac podle listu The Guardian uvedl, že zablokování obchodu ze strany Erdogana je porušením mezinárodní dohody. Prezident se podle něj chová jako diktátor přehlížející zájmy lidí a podnikatelů v Turecku.