Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nařídil prohlásit deset velvyslanců, včetně ambasadorů USA a Francie, za nežádoucí osoby. Informuje o tom BBC.
Prezidenta rozčílilo prohlášení vyslanců, kteří vyzvali k urychlenému propuštění aktivisty Osmana Kavaly. Ten je již více než čtyři roky ve vězení kvůli protestům a pokusu o státní převrat – ačkoli nebyl nikdy odsouzen. Tento týden vydala společnou výzvu k jeho propuštění velvyslanectví USA, Kanady, Francie, Finska, Dánska, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu, Norska a Švédska. Sedm z nich jsou spojenci Turecka v NATO.
Prohlášení za nežádoucí osobu může zbavit velvyslance diplomatického statusu a často vede k jeho vyhoštění či odejmutí uznání.
V sobotním projevu v Eskisehiru prezident Erdogan řekl, že velvyslanci si „nemohou jen tak přijít na turecké ministerstvo zahraničí a vydávat rozkazy„. „Dal jsem našemu ministrovi zahraničí potřebný příkaz a řekl jsem, co je třeba udělat. Těchto deset velvyslanců musí být okamžitě prohlášeno za personu non grata. Řekl jsem, aby to okamžitě vyřešili,“ oznámila hlava státu dle BBC.
Turecko proti Radě Evropy
Za Kavalu se přitom postavila i Rada Evropy. Hlavní evropský orgán pro dohled nad lidskými právy dal Turecku poslední varování, aby dbalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a osvobodilo aktivistu až do soudního procesu.
Velvyslanci zatím příliš nereagovali, ačkoli německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že zúčastněné země vedou „intenzivní konzultace“. „Náš velvyslanec neudělal nic, co by opravňovalo k jeho vyhoštění,“ sdělilo norské ministerstvo zahraničí.
Od tureckých úřadů doposud žádné oficiální oznámení nepřišlo.
V prohlášení, které Erdogana tak rozezlilo, velvyslanectví kritizovala průtahy v procesu, které „vrhají stín na respektování demokracie, právního státu a transparentnosti tureckého soudního systému“. Ambasadoři naléhají na urychlené vyřešení případu a vyzývají Turecko, aby zajistilo jeho okamžité propuštění.