Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při dnešním projevu v parlamentu označil Izrael za „teroristický stát“ a dění v Pásmu Gazy za genocidu, píše agentura Reuters. Izraelská armáda v Gaze bojuje s islamistickým hnutím Hamás, o kterém Erdogan dnes opět řekl, že je „politickou stranou, která v Palestině vyhrála volby“. Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi turecký prezident vzkázal, že jeho čas v čele vlády se naplnil, a vyzval ho, aby potvrdil, zda Izrael disponuje jadernými bombami. Zároveň prohlásil, že je „evidentní“, že Izrael jaderné zbraně má.
Hamás považují za teroristickou organizaci Evropská unie, Spojené státy nebo Británie. Hnutí v Pásmu Gazy vyhrálo volby v roce 2006, rok po skončení 38 let trvající izraelské okupace oblasti. Od té doby se v Pásmu Gazy žádné volby nekonaly a nevládní organizace popisují vládu Hamásu jako autoritářskou.
Turkey's president Erdogan declares Israel a terrorist state committing war crimes but says Hamas are NOT terrorists but 'a political party elected by Palestinians' https://t.co/PwnKbv86lf pic.twitter.com/oGNxJ2tgZb
— Daily Mail Online (@MailOnline) November 15, 2023
„Turecko bude na mezinárodní scéně pracovat na tom, aby byli izraelští osadníci považováni za teroristy,“ řekl Erdogan. Odkazoval tak na Izraelce žijící na okupovaných územích, především na Západním břehu Jordánu. „Nárůst násilností radikálních židovských osadníků proti Palestincům“ na Západním břehu odsoudili ve svém prohlášení minulý týden také ministři zahraničí skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.
Poznámkou o jaderných zbraních Erdogan reagoval na skutečnost, že Izrael odmítá potvrdit či vyvrátit, zda má jaderné zbraně. Všeobecně se předpokládá, že Izrael jimi disponuje od 60. let minulého století. Odhad neziskového Centra pro kontrolu a nešíření zbraní vyčísluje izraelský arzenál na asi 90 bojových hlavic na bázi plutonia. Stejný počet uvedlo v roce 2021 výzkumné centrum pro jaderné zbraně Nagasacké univerzity v Japonsku.
Erdogan na konci minulého týdne podepsal společné prohlášení summitu Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce, které odsoudilo „izraelskou agresi v Gaze“, vyzvalo k ukončení bojů a jednání izraelské armády v Pásmu Gazy označilo za válečné zločiny.
Necelých šest týdnů po krvavém útoku ozbrojenců z Hamásu na jižní Izrael, při němž zahynulo nejméně 1200 civilistů, jsou arabské země těmi, kdo na mezinárodní scéně nejhlasitěji volají po uzavření příměří v Pásmu Gazy a odsuzují odvetné izraelské akce. Ty stály podle palestinských úřadů životy více než 11.000 lidí.