Vlny veder v jižní Evropě ovlivňují cestovní ruch. Stále více turistů upřednostňuje destinace s mírnějšími teplotami a cesty mimo hlavní sezónu, aby se vyhnuli úmornému horku, které aktuálně kontinent spaluje. Informovala o tom televize CNBC a deník The New York Times.
Evropu stále bičují vyčerpávající vlny veder a v následujících dnech se to podle odborníků nezmění. Rtuť teploměrů bude podle nich naopak atakovat rekordní hodnoty. Tyto podmínky ovlivňují podle CNBC cestovní ruch.
V částech Řecka, východního Španělska, Sardinie a Sicílie naměřily teploměry v posledních dnech přes 45 stupňů Celsia. Podle údajů European Travel Commission (ETC) se snaží stále více turistů těmto úmorným vedrům vyhnout.
Extreme heat in Europe is becoming the new normal — prompting tourists toward cooler destinations https://t.co/b445X5Okda pic.twitter.com/BacLxfN3xq
— CNBC International (@CNBCi) July 24, 2023
Cestují raději mimo hlavní sezónu, kdy už je klima vlídnější. Zájem cestovat mezi červnem a listopadem se podle údajů ETC oproti loňskému roku snížil o čtyři procenta. Zůstal však na vysoké úrovni 69 procent.
Nejoblíbenější destinací je Španělsko. Dovolenou tam letos plánuje i přes extrémní vedra 8 procent respondentů, uvádí dále ETC. Za tímto státem těsně následovala Francie (7 procent), Itálie (7 procent), Řecko (5 procent) a Chorvatsko (5 procent).
Obliba středomořských destinací však oproti loňskému roku klesla o 10 procent. Naopak roste obliba destinací s mírnějším klimatem a menší turistickou zatížeností, jako je Česká republika, Bulharsko, Irsko nebo Dánsko.
Když se trendy mění
Zájem o cestování do Evropy je letos po skončen pandemie obrovský. Cestovní poradci však podle The New York Times pozorují známky změn v cestovatelských vzorcích, které se podle nich pravděpodobně stanou kvůli extrémním teplotám normou.
Typickými měsíci pro cestování jsou podle deníku červenec a srpen. Sezóna se však začala v dlouhodobějším časovém horizontu protahovat od dubna, května do září a října a vzrostla obliba severních evropských zemí.
Vědci tvrdí, že extrémní vedra v Evropě opět připomínají, jak důležité je snížit emise skleníkových plynů co nejrychleji. Světové meteorologická organizace zase upozornila, že se musíme společně těmto novým normálům přizpůsobit.
„Každý let na dovolenou zhoršuje globální oteplování,“ uvedl na Twitteru Bill McGuire, emeritní profesor geofyzikálních a klimatických rizik na University College London, který prohlásil, že situace na řeckém ostrově Rhodos se bude opakovat stále častěji.
Ostrov zachvátily lesní požáry, které si vynutily evakuaci asi 19 tisíc lidí, včetně tisíců Čechů. Mnoho turistů se muselo odebrat ze svých hotelů na letiště. Přespávali i ve sportovních halách, konferenčních centrech nebo na ulici.