Čínská metropole Wu-chan uzavřela čtvrť s téměř milionem obyvatel poté, co zjistila čtyři asymptomatické případy covidu. Původní epicentrum pandemie v rámci přísné čínské politiky nulového covidu nechce riskovat další epidemii. Píše o tom BBC, CNN a další servery.
Úřady v okrese Ťiang-sia ve Wu-chanu, kde žije více než 970 000 lidí, ve středu oznámily, že v jeho hlavních městských částech budou zavedena třídenní „dočasná kontrolní opatření“.
China has locked down 1 million residents of Jiangxia, a district on the outskirts of Wuhan, over two years since the city was sealed off to contain Covid. #China #Wuhan #Lockdown #Coronavirus #Covid #Pandemic https://t.co/skNTQZ4ZZg
— Business Standard (@bsindia) July 27, 2022
Podle vládního prohlášení byla uzavřena zábavní zařízení včetně barů, kin a internetových kaváren. Dále také malé kliniky a tržiště se zemědělskými produkty. Zakázáno je stravování v restauracích a pořádání velkých shromáždění, od představení až po konference, stejně tak náboženské aktivity. Také výukové instituce a turistické atrakce zastavily provoz, píše CNN.
Byla pozastavena veškerá veřejná doprava, od autobusů po metro, a obyvatelé byli vyzváni, aby neopouštěli okres, pokud to není nezbytně nutné.
Úřady rovněž určily čtyři rizikové čtvrti, kde mají obyvatelé zákaz opouštět své domovy. Další čtyři čtvrti byly označeny jako středně rizikové. I zde nesmí obyvatelé vycházet ven.
Cílem těchto opatření bylo „omezit tok lidí, snížit riziko nákazy a dosáhnout nulové nákazy v co nejkratší době“, uvádí se v prohlášení.
Rozsáhlá omezení přišla krátce poté, co úřady okresu Ťiang-sia v úterý pozdě večer oznámily nález čtyř bezpříznakových infekcí. Dvě byly zjištěny během pravidelného testování, zatímco další dvě byly nalezeny u jejich blízkých kontaktů.
Wu-chan, město prvního lockdownu
Wu-chan, dopravní a průmyslové centrum ve středočínské provincii Chu-pej, zavedl na začátku roku 2020 první lockdown na světě. Úřady zpočátku epidemii bagatelizovaly a umlčovaly zdravotníky, kteří se snažili bít na poplach.
Město tehdy uzavřelo podniky a obyvatelé na více než dva měsíce nesměli opustit své domovy. Ochromující lockdowny si vyžádaly obrovské osobní náklady, ale nakonec se podařilo virus zkrotit.
Navzdory počátečnímu špatnému zacházení čínská vláda označila Wu-chan za úspěšný příklad boje proti pandemii. V srpnu 2020, kdy se většina světa potýkala s covidem, se Wu-chan dostal na titulní stránky mezinárodních novin. Uspořádal totiž festival elektronické hudby ve vodním parku pod širým nebem. Tisíce lidí se bavily bez roušek nebo sociálních distančních opatření.
Mezitím úřady po celé Číně použily přísná opatření v podobě lockdownů, hromadného testování a přísné karantény. Chtěly tak potlačit sporadické ohniska nákazy, což se stalo známým jako strategie nulového výskytu covidu.
Tento přístup byl většinou účinný při potlačování vzplanutí covidu v Číně až do letošního roku. Vysoce přenosná varianta omikron způsobila největší epidemii v zemi od Wu-chanu.
Finanční centrum Šanghaj bylo na více než dva měsíce uzavřeno, což vyvolalo pobouření veřejnosti kvůli rozsáhlému nedostatku potravin a opožděné lékařské péči o pacienty v nouzi. Města a obce po celé zemi rovněž podléhají různým stupňům omezení v souvislosti s propuknutím infekce. V některých pohraničních městech probíhají přerušované lockdowny po celé měsíce.
Uzavírky také způsobily rozsáhlé škody čínské ekonomice. Ta zaznamenala nejpomalejší čtvrtletní růst od začátku pandemie.
Většina světa se už snaží s koronavirem žít. Čínští představitelé, včetně vůdce země Si Ťin-pchinga, však opakovaně slíbili, že se budou držet politiky nulové promořenosti. Odvolávali se především na nízkou proočkovanost starších lidí.
Nové studie ukazují na přírodní původ
Začátkem tohoto týdne vědci uvedli, že existují „přesvědčivé důkazy“ o tom, že střediskem covidové epidemie byl trh s mořskými plody a volně žijícími živočichy ve Wu-chan.
Dvě recenzované studie podle BBC znovu prověřily informace z původního ohniska nákazy ve městě.
Jedna ze studií ukazuje, že první známé případy onemocnění byly soustředěny v okolí tohoto trhu. Druhá využívá genetické informace ke sledování časového průběhu epidemie. Obě vyvracejí hojně rozšířenou teorii, ke které se kloní i někteří vědci, že virus unikl z tamní laboratoře.