Tvůrce Etherea Vitalik Buterin opět kritizoval nadšení Bitcoin komunity pro Salvador a jeho prezidenta Nayiba Bukeleho. Ve videorozhovoru pro The Straits Times uvedl, že mnoho zastánců Bitcoinu ignoruje skutečnost, že Bukeleho vláda není příliš demokratická. Napsal o tom server Decrypt.
„To je jedna z mých kritik bitcoinové komunity: prostě automaticky milují každého bohatého a mocného, kdo podporuje Bitcoin,“ řekl Buterin ve videorozhovoru pro The Straits Times. Informoval o tom Decrypt.
Podle spoluzakladatele Etherea „spousta lidí z Bitcoin komunity ignorovala skutečnost, že Bukeleho vláda není příliš demokratická, má ve skutečnosti spoustu problémů a není tak dobrá v respektování svobod ostatních lidí“.
Salvador byl první zemí na světě, která přijala Bitcoin jako zákonné platidlo. Tím se pro obchodníky v celé zemi stalo povinným přijímat největší kryptoměnu jako platební prostředek. Tento krok vyvolal širokou nespokojenost mezi občany a podniky.
Salvadorský zákon o bitcoinech, který byl poprvé oznámen na konferenci Bitcoin Miami v červnu 2021, získal Bukelemu pochvalu od některých nejhlasitějších hlasů v oblasti bitcoinu. Bukeleho režim se však dostal pod palbu kritiky kvůli svým dobře zdokumentovaným autoritářským tendencím a nucené povaze zavádění Bitcoinu.
Salvadorské přijetí Bitcoinu „není příliš udržitelné“
Salvadorský zákon o Bitcoinech byl zaveden uprostřed kryptoměnové býčí vlny. Tehdy cena Bitcoinu dosáhla v listopadu loňského roku maxima přes 69 000 dolarů (1 640 000 korun).
Od té doby se trh s kryptoměnami propadl. Cena Bitcoinu se od svého historického maxima snížila o více než 76 %.
Buterin se vyjádřil, že model přijetí Bitcoinu v Salvadoru byl založen na očekávání, že ceny budou i nadále stoupat. Protože ale Bitcoin nakonec klesl, „teď to vypadá prostě hrozně a moc lidí ho nepoužívá„.
„V podstatě právě způsob, jakým bylo přijetí Bitcoinu provedeno, velmi shora dolů vynucené, to prostě nakonec není příliš udržitelné,“ řekl Buterin. Navzdory klesající ceně Bitcoinu je Bukeleho režim nadále odhodlán zavádět Bitcoin. Minulý týden prezident oznámil, že Salvador začne nakupovat jeden Bitcoin každý den.
Není to poprvé, co kanadský programátor kritizoval Bukeleho přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla. V loňském roce Buterin v komentáři k této záležitosti uvedl, že „ukládání povinnosti podnikům přijímat určitou kryptoměnu je v rozporu s ideály svobody, které mají být pro kryptoměnový prostor tak důležité“.
Zpochybnil také „taktiku vnucování BTC milionům lidí v Salvadoru najednou a téměř bez snahy o předchozí osvětu“ a označil ji za „bezohledný“ krok, který vystavuje nevinné lidi riziku hackerských útoků nebo podvodů.
„Hanba všem (dobře, fajn, označím hlavní odpovědné osoby: hanba bitcoinovým maximalistům), kteří ho nekriticky chválí,“ uvedl tehdy Buterin.