Severní Korea oznámila, že se potýká s epidemií blíže neurčené střevní nemoci, která se přidala k nákaze způsobené koronavirem. Podle zdravotníků to může být tyfus nebo cholera. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Vůdce země Kim Čong-un nařídil zavedení karanténních opatření, informuje oficiální tisková agentura KCNA. Její vyjádření cituje BBC.
Uvedla, že ve středu poslal do města Haeju léky na pomoc pacientům trpícím „akutní střevní epidemií“.
Zdravotníci mají podezření, že by se mohlo jednat o tyfus nebo choleru. Úředník jihokorejského ministerstva pro sjednocení, který má na starosti mezikorejské záležitosti, Reuters sdělil, že vláda má podezření, že se jedná o choleru nebo břišní tyfus.
Severní Korea vyhlásila v květnu výjimečný stav poté, co uvedla, že miliony lidí trpí „horečkou“, o níž se předpokládá, že se jedná o neověřené případy covidu.
Neoznámila počet lidí postižených nejnovější epidemií nemoci, ani neupřesnila, o jakou nemoc se jedná, ale střevní se týká trávicího traktu.
„Kim zdůraznil, že je třeba epidemii co nejdříve potlačit, a to přijetím důkladně propracovaných opatření k uvalení karantény na podezřelé případy, aby se důkladně omezilo její šíření, a potvrzením případů prostřednictvím epidemiologického vyšetření a vědeckých testů,“ uvedla KCNA.
Provincie Jižní Hwanghae, kde se Haeju nachází, je hlavní zemědělskou oblastí Severní Koreje. To by mohlo zhoršit rozsáhlý nedostatek potravin v zemi.
Situace je zřejmě horší, než země přiznává
Pchjongjang oznamuje počet pacientů s horečkou, ale v zemi chybí testovací soupravy na covid. Mnozí také podezírají vládu, že nové případy podhodnocuje.
Severní Korea ve čtvrtek oznámila dalších 26 010 osob s příznaky horečky, přičemž celkový počet pacientů s horečkou zaznamenaný v celé zemi od konce dubna se blíží 4,56 milionu.
Počet úmrtí v souvislosti s epidemií je podle vlády 73, ale Světová zdravotnická organizace a další organizace uvedly, že se obávají, že situace je mnohem horší.
Severní Korea má zoufalý systém zdravotní péče a odmítla mezinárodní nabídky vakcín pro své obyvatele.
Jihokorejská špionážní agentura již dříve sdělila zákonodárcům, že nemoci přenášené vodou, jako je břišní tyfus, byly v Severní Koreji rozšířeny již před oznámením epidemie koronaviru.
„Střevní nemoci, jako je břišní tyfus a šigelóza, nejsou v Severní Koreji nijak zvlášť nové. Znepokojující ale je, že přicházejí v době, kdy se země již potýká s covidem,“ uvedl profesor Shin Young-jeon z lékařské fakulty Hanyang University v Soulu.