Sonda NASA InSight v hodnotě 813 milionů dolarů podlehla prachu na povrchu rudé planety a přestala komunikovat se Zemí. Americká agentura proto po čtyřech letech program ukončila. Sonda naslouchala nitru Marsu, díky čemuž víme, co se skrývá pod jeho povrchem, píše Business Insider.
Sondě InSight se podle zprávy americké agentury NASA vybila baterie kvůli zanesení solárních panelů prachem. Došla jí energie pro další operace a komunikaci se střediskem NASA, napsal server Business Insider.
Agentura se pokusila o dva neúspěšné pokusy o navázání kontaktu, ale marně. Rozhodla se proto po čtyřech letech program ukončit. Sonda se ještě stihla rozloučit poslední fotografií z marťanského povrchu.
My power’s really low, so this may be the last image I can send. Don’t worry about me though: my time here has been both productive and serene. If I can keep talking to my mission team, I will – but I’ll be signing off here soon. Thanks for staying with me. pic.twitter.com/wkYKww15kQ
— NASA InSight (@NASAInSight) December 19, 2022
„Poslední čtyři roky jsme vnímali InSight jako našeho přítele a kolegu na Marsu, takže je těžké se s ním loučit,“ uvedl v emotivním prohlášení Bruce Banerdt, který program vedl z Jet Propulsion Laboratory.
Vědci a inženýři NASA se snažili platformu s robotickým ramenem a sadou vědeckých nástrojů udržet při životě celé dva roky. Solární panely sondy po tu dobu postupně zanášel prach a výkonnost baterie klesala.
Tým očekával, že prach alespoň částečně odstraní vítr, avšak na planině Elysium Planita panovalo téměř bezvětří. Proto musel sondu opakovaně uvádět do stavu hibernace pro úsporu energie.
Prioritou týmu NASA bylo zachovat poslední kapky energie pro operace zahrnující návrat výsledků. Z pozemského střediska přitom InSight instruoval, aby se prachu zbavila zatřepáním solárními panely.
InSight se zapsala do vědecké historie
Následně dali inženýři sondě pokyn, aby nabírala sediment a pomalu jej pokládala vedle solárních panelů. Doufali, že se některá větší zrnka písku zachytí ve větru, odrazí od solární panely a odstraní alespoň část prachu.
Oba pokusy byly neúspěšné. Podařilo se však alespoň přidat k denní produkci energie 30 megawatthodin, díky čemuž zůstal funkční seismometr. Tým NASA odhadoval, že InSight „zemře“ někdy mezi koncem října 2022 a lednem 2023.
Zatímco zbylé dvě sondy NASA zkoumají povrch Marsu, InSight naslouchala od roku 2018 jejímu nitru. Studovala „marsotřesení“, prachové ďábly a byla první sondou, která na jiné planetě zaznamenala dopad meteoritu.
Sonda detekovala více než 1300 otřesů a přes 10 000 prachových ďáblů. Díky ní vědci zjistili, že se povrch Marsu suchostí a rozbitostí meteority podobá spíše Měsíci než Zemi. Také zjistili, že má kolem velkého tekutého jádra ovinuté nejméně dvě podvrstvy kůry.
Sonda bohužel nedosáhla svých největších ambicí, provrtat se 40 centimetrů pod marťanský povrch. Přesto stihla nasbírat řadu klíčových dat, která vědcům pomohla zjistit něco o nitru rudé planety.
A mohou stále jim pomoci opětovně prozkoumat modely o vzniku kamenných světů, což zase může vést k objevu obyvatelných planet. Mars totiž nebyl vždy nehostinnou pustinou, jakou je dnes. Kdysi to byl zavodněný ekosystém, možná dokonce osídlený mikrobiálním životem.