Americký vědec navrhuje novou hypotézu o tom, proč měl Tyrannosaurus rex, jeden z největších suchozemských predátorů všech dob, směšně zakrnělé přední končetiny. Podle něj to mohl být výsledek přirozené evoluce. Snížila by se rizika, že si navzájem krátké přední končetiny tito predátoři při hromadném krmení pokoušou. Současně výzkumník vyvrací některé zaběhlé teorie. Napsal o tom server ScienceAlert.
Slavný Tyrannosaurus rex byl jedním z největších suchozemských dravců všech dob a nejmasivnějším masožravým dinosaurem vůbec. Ikonický predátor ze svrchní křídy se však stal terčem mnoha vtipů kvůli svým zakrnělým předním končetinám.
Paleontologové se předhánějí v jedné bizarní teorii za druhou. Podle některých Tyrannosaurus rex své přední končetiny používal k zlomyslnému sekání svých obětí. Jiní odborníci zase navrhovali úchop partnera při páření či přidržování větší kořisti při ulovení.
„Co když se však několik dospělých Tyrannosaurů shromáždilo u mršiny?” polemizuje integravidní biolog z kalifornské univerzity v Berkeley a autor studie Kevin Padian, jehož citoval web ScienceAlert.
„Máte spoustu masivních lebek s neuvěřitelně silnými čelistmi a zuby, které přímo vedle vás rvou maso a kosti. Co když si váš přítel myslí, že jste příliš blízko? Mohlo by přijít varování v podobě ukousnutí paže,” pokračuje výzkumník.
Krátké přední končetiny také podle něj mohly snižovat riziko náhodného kousnutí při krmení. „Takže by bylo přínosné přední končetiny zredukovat, protože stejně nesloužily k predaci,” tvrdí Padian.
Jasná evoluční výhoda
Aby Padian svou hypotézu potvrdil, změřil téměř kompletní exemplář T. rexe pojmenovaný jako MOR 555. Vyvrátil tak dřívější hypotézy o využívání předních končetin k úchopům při páření či přidržování kořisti. K tomu byly příliš krátké a slabé, vyplývá z výsledků studie publikované v časopise Acta Palaeontologica Polonica.
Na základě tohoto měření se však domnívá, že by pro T. rexe skutečně bylo evolučně výhodné mít krátké přední končetiny. Delší přední končetiny natažené směrem vpřed by se totiž při společném krmení ocitly v zóně smrtících čelistí jiných T. rexů. Vznikala by rizika zranění, infekcí, nemocí a smrti.
„Neměli bychom hledat funkčnost těchto zmenšených končetin, ale to, jak tato redukce posloužila většímu účelu,” tvrdí vědec, který připomněl, že jeho výsledky jsou také spíše hypotetické.
Potvrdit je může například porovnání počtu kousanců na předních končetinách a jiných částech těla u tyrannosauřích exemplářů.
Tyrannosaurus rex ale nebyl jediný masožravec se zakrnělými předními končetinami. Ceratosaurus, obávaný a rovněž známý predátor ze svrchní jury, je měl ještě kratší.