Globální oteplování, urbanizace a přelidnění způsobují, že některé z nejznámějších destinací na světě mizí. Navštivte je, dokud můžete!
Mrtvé moře
Nejslavnější moře na světě nemusí přežít další generaci. Mrtvé moře, kterému ubývá voda díky umělým přehradám na řece Jordán, je náchylnější k účinkům globálního oteplování než kdykoli předtím. Odhaduje se, že jeho hladina klesá každý rok o jeden metr. Voda bohatá na sůl byla po celá tisíciletí chválena pro své regenerační schopnosti a každý rok se k jejím břehům hrnou tisíce rekreantů.
Benátky
Představa, že neuvěřitelná benátská architektura a kulturní dědictví zmizí navždy, je hrozný, ale ne nepředstavitelný scénář. Město se od chvíle, kdy bylo postaveno, pomalu potápí (jen v minulém století o skoro 23 cm) a stále častěji ohrožují obyvatele silné povodně. Odborníci předpovídají, že stoupající hladiny moří by mohly způsobit, že Benátky a velká část severního pobřeží Jaderského moře zmizí do roku 2100.
Velká čínská zeď
Velká čínská zeď je jednou z největších člověkem vytvořených staveb na Zemi. Přirozená eroze a nadměrná turistika by o ní brzy mohly svět připravit. V roce 2015 státní média uvedla, že až 30% Velké zdi již bylo ztraceno, a vyzvala lidi, aby respektovali 2 000 let staré místo dědictví UNESCO.
Everglades
Podle vědců jsou floridské Everglades lepší pro zdraví naší planety než mnoho deštných pralesů. To ovšem nezastavilo desítky let bezhlavé urbanizace. Vzhledem k tomu, že vody jezer Okeechobee jsou odkloněny do okolních měst, Everglades trpí nedostatkem sladké vody. Populační tlaky a odpad ze zemědělství přispěly ke zmenšující se velikosti jezera a vyhynutí téměř 60 původních druhů v národním parku Everglades.
Kilimandžáro
Pouhých 320 kilometrů od rovníku je neuvěřitelné, že na hoře Kilimandžáro najdete celoročně sníh. I když to vypadá, že brzy dojde ke změně. Podle zprávy NASA z roku 2012 85% sněhové čepice Kilimandžára mezi lety 1912 a 2011 roztálo. Vědci předpovídají, že zbylý sníh zmizí do roku 2060. Globální oteplování je hlavní příčinou ústupu ledovce a mohlo by dramaticky změnit krajinu jedné z nejoblíbenějších lokalit na světě.
Maledivy
S průměrnou nadmořskou výškou něco málo přes 1,5 metru nad mořem jsou Maledivy nejníže položenou zemí na světě. To znamená, že jsou obzvláště citlivé na dopady globálního oteplování a stoupání hladiny moří. Odborníci předpovídají, že ostrovy by mohly být pryč za 50 až 100 let. Fakt, že maledivská vláda kupuje pozemky v jiných zemích napovídá, že začíná být zle a očekává se masové vysídlení.
Machu Picchu
Peru a UNESCO přijaly opatření na ochranu tohoto starověkého inckého města omezením denního počtu návštěvníků. Tento nový div světa se pomalu začal vzpamatovávat, ale mnoho původních prvků města již bylo nenávratně ztraceno vlivem let masového turismu.
Mont Blanc
Ledovce na nejvyšší hoře Evropy tají alarmujícím tempem. To způsobilo, že se Mont Blanc za dva roky zmenšil o více než metr. Někteří odborníci předpovídají, že ledovce by mohly do roku 2050 úplně zmizet.
Taj Mahal
Nejromantičtější gesto na světě ničí hustý smog, který znečišťuje a narušuje jeho ozdobnou fasádu. Mramorové mauzoleum, nejoblíbenější turistická atrakce v Indii, také může být zcela zničeno, pokud nebudou přijata okamžitá opatření k posílení jeho dřevěných základů. Na ně má negativní dopad klesající vodní hladina nedaleké řeky Jamuny.