Americký Senát nadále zkoumá únik dokumentů společnosti Facebook dokazující, že si byla dlouho vědomá negativních dopadů své aplikace Instagram. Škodlivá má být hlavně pro dospívající dívky. Důkazy poskytla novinářům bývalá produktová manažerka Facebooku Frances Haugen. Podle ní Facebook oslabuje demokracii a ubližuje dětem. Uvedl to server BBC.
Bývalá produktová manažerka Facebooku Frances Haugen se v úterý postavila před komisi amerického Senátu, aby obhájila svá obvinění nejznámější sociální sítě. Poskytla totiž novinářům z Wall Street Journal na deset tisíc stránek interního výzkumu Facebooku.
Ten dokazuje, že si společnost dlouho uvědomovala škodlivé dopady Instagramu, a to především na její dospívající uživatele. „Neexistuje nikdo jiný, kdo by dokázal Marka Zuckerberga přimět k zodpovědnosti, než je on sám,“ popsala Haugen.
Šéf Facebooku však tvrdí, že výpověď bývalé zaměstnankyně vykresluje „falešný obrázek“ jeho společnosti. „Velice nám záleží na bezpečnosti, pohodlí a mentálním zdraví našich uživatelů. Je proto těžké pozorovat překroucení naší práce a cílů,“ sdělil ve svém příspěvku na Facebooku Zuckerberg. Uvedl to server BBC.
Demokratičtí i republikánští senátoři se však zatím shodují, že chtějí fungování Facebooku omezit. Jeho škodlivé účinky přirovnávají k těm z cigaret, které jejich prodejci v minulosti úmyslně tajili, aby jejich prodej nemohl být regulován.
„Dospívající se v současnosti dívají do zrcadla s nejistotou a pochybami. Jediný, kdo by se měl dívat do zrcadla, je ale Mark Zuckerberg,“ prohlásil například při slyšení podle serveru Al Jazeera demokratický senátor Richard Blumenthal. Apeloval proto, aby šéf Facebooku rovněž stanul před komisí. Minulý týden před ní totiž musela svědčit ředitelka bezpečnosti Facebooku Antigone Davis.
Výdělky jsou pro něj důležitější než lidé, odsoudila Facebook jeho bývala zaměstnankyně
„Vedení společnosti ví, jak udělat Facebook i Instagram bezpečnější, ale k nezbytným změnám nepřistoupí, jelikož jsou pro ně astronomické výdělky důležitější než lidé,“ popsala pak senátorům Frances Haugen.
Šéf Facebooku ale tvrzení odmítl s tím, že se naopak snaží škodlivý obsah minimalizovat, jelikož vedle něj nechtějí mít inzerenti své reklamy. V současnosti má rovněž sociální síť Facebook měsíčně 2,7 miliard aktivních uživatelů.
K pondělnímu šestihodinovému výpadku Facebooku i aplikací WhatsApp a Instagram Haugen uvedla, že „sociální sítě alespoň chvíli nerozdělovaly společnost, nedestabilizovaly demokracii a nenutily mladé dívky a ženy cítit se špatně, kvůli tomu, jak vypadají“. V minulosti pracovala Haugen kromě Facebooku také ve společnosti Google a Pinterest.
Mluvčí Facebooku Andy Stone pak na Twitteru uvedl, že sedmatřicetiletá Haugen pracovala ve společnosti méně než dva roky a neměla dle něj nikdy přístup k zásadním diskuzím a interním informacím. Před senátory přitom bývalá zaměstnankyně Facebooku popsala, že měla za úkol pracovat na potlačení špionáže na facebookových stránkách. Podle serveru CNN dosvědčila, že jsou totiž často využívány „autoritářskými a teroristickými lídry“.