Americký prezident Donald Trump v prvních hodinách v úřadu podepsal desítky exekutivních příkazů od vyvázání USA z Pařížské dohody a Světové zdravotnické organizace (WHO) po ukončení udělování občanství dětem narozeným ve Spojených státech ilegálním migrantům a přejmenování Mexického zálivu na „Americký záliv“. Řada jeho nařízení podle očekávání skončí u soudu. Tam mohou narazit i kvůli své formě. Vypadají, jako by je vygenerovala umělá inteligence (AI), upozornily s odkazem na právní experty servery Futurism a The Independent.
Trump podepsal od 20. ledna obrovské množství exekutivních příkazů a udělal z toho veřejnou show. Zatímco počet exekutivních příkazů byl značný, jejich kvalita pokulhává. Bizarní překlepy, chyby ve formátování a jazyk na úrovni základní školy – dokumenty podepsané prezidentem působí jako vygenerované AI.
"Trump Admin Accused of Using AI to Draft Executive Orders" — Futurism
— Debrieft (@thedebrieft) January 22, 2025
Take a peek at the essence of the story! 1/12 🧵 pic.twitter.com/78mPaIsLRr
„Mnoho zpráv naznačovalo, že se Trump a jeho právníci pokusí vyhnout právním problémům, které sužovaly jeho první administrativu, aby se jim dařilo u soudů lépe. V prvním kole výkonných příkazů o tom nevidím žádný důkaz,“ cituje Futurism novináře a právního experta Marka Josepha Sterna.
„Tohle je ubohá, špinavá práce,“ dodal a obvinil Trumpa z toho, že pomáhala jeho exekutivní příkazy napsat AI.
Stern poukázal na nedostatky v příkazech až podezřele připomínající chyby, kterých se tradičně dopouští velké jazykové modely. Upozornil například na dokument týkající se využití přírodních zásob zdrojů na Aljašce. Příkaz obsahuje očíslovaný seznam několika různých pozemkových příkazů. Každý z nich je však uveden hned vedle čísla 1. Jde o zjevnou chybu v číslování typickou u AI.
Jako test ze 7. třídy
Odvolací právník Raffi Melkonian z Houstonu podle The Independent upozornil na příkaz nařizující přejmenování Mexického zálivu. Text sice neobsahuje gramatické chyby, je však formulován jako práce studentů na základní škole vygenerovaná chatbotem, upozornil odborník.
„Záliv je také domovem pulzujícího amerického rybolovu, který se hemží chňapaly, krevetami, kanicemi, kamennými kraby a dalšími druhy, a je uznáván jako jedno z nejproduktivnějších lovišť na světě, s druhým největším objemem komerčního rybolovu podle regionů v zemi, což přispívá miliony dolarů místním americkým ekonomikám,“ píše se v příkazu. „Záliv je oblíbenou destinací pro americký turismus a rekreační aktivity.“
„Tu část o Americkém zálivu,“ upozornil Melkonian, „napsala AI.“ „Bojím se uvěřit tomu, že člověk, natož právník, by napsal tento popis ve stylu zprávy ze sedmé třídy,“ reagoval na jeho vyjádření Stern.
Server Futurism požádal jazykový model ChatGPT o popis Mexického, nyní již Amerického zálivu a v téměř všech poznámkách se shodoval s textem v příkazu.
Experti si všimli dalších chyb, jako jsou nesmyslně tučně zvýrazněná interpunkční znaménka v nařízení týkajícího se vystoupení USA z WHO a nejednotné standardy formátování. Tato nedbalost může zkomplikovat prosazování nařízení u soudů, zdůraznil Stern.
„Podivné překlepy a chyby ve formátování by mohly vést ke zmatkům,“ uzavřel právní expert.