Válka v Izraeli může urychlit přechod lidstva na obnovitelné zdroje energie. Krize na Blízkém východě a Ukrajině nám totiž ukázaly, že fosilní paliva nejsou bezpečná nejen pro klima, ale ani pro energetickou bezpečnost. Přechod na zelenou energii je ale stále pomalý, upozornil šéf Mezinárodní energetické agentury (IEA). Informují o tom AP a The Independent.
Ceny ropy krátce po útoku Hamásu na Izrael 7. října vzrostly. Židovský stát ani Pásmo Gazy nejsou významnými producenty této komodity, Írán však ano. A strach z rozšíření konfliktu na celý region znervózňuje trhy.
Současné dění v oblasti proto může uspíšit náš přechod na obnovitelné zdroje energie, uvedl pro agenturu AP šéf IEA Fatih Birol. „Dnes čelíme krizi na Blízkém východě, která by opět mohla šokovat ropné trhy,“ upozornil Birol.
Tensions from the war in Gaza could help accelerate the move away from planet-warming fossil fuels like oil and gas and toward renewable energy, electric cars and heat pumps, the head of the International Energy Agency says. https://t.co/pukjhiJBCf
— The Associated Press (@AP) October 24, 2023
Tento šok musíme přičíst ke stresu na ropných trzích kvůli válce na Ukrajině. „Dejte tyto dvě věci dohromady a nikdo mě nepřesvědčí, že ropa a plyn jsou bezpečné energetické volby pro státy či spotřebitele,“ cituje deník The Independent Birola.
Solární a větrné zdroje energie podle něj představují dlouhotrvající řešení jak v otázkách klimatické krize, tak energetické bezpečnosti. Současné světové dění nám opět připomíná, jak nezvratitelná tato energetická transformace je.
Není otázka jestli, ale kdy
Vyjádření Birola přišlo poté, co IEA zveřejnila svůj roční výhled, podle něhož spotřeba ropy, plynu a uhlí dosáhne vrcholu před rokem 2030. „Přechod na čisté energie probíhá po celém světě a je nezastavitelný. Není otázka jestli, ale jak brzy,“ podotkl Birol.
Uvedl, že čím dříve, tím lépe pro nás pro všechny. Energie pochází z obnovitelných zdrojů v globálním měřítku ze třiceti procent. Do roku 2030 to bude podle IEA polovina. Elektromobilů bude desetkrát více než dnes.
Počet instalovaných solárních panelů po celém světě bude tou dobou produkovat více elektřiny než americká rozvodná síť dnes. Zpráva IEA však také varovala, že přechod na obnovitelné zdroje není dostatečně rychlý.
Alespoň tedy ne k udržení oteplování na hranici 1,5 stupně. K tomu je nutné spotřebu obnovitelné energie ztrojnásobit. Birol vysvětlil, že nestačí, aby světové vlády a firmy čistou energii bránily. Musí se za ni postavit.