Izrael i v noci na dnešek pokračoval v ostřelování Pásma Gazy, napsal web The Times of Israel (ToI) s odkazem na palestinské úřady i svědky z místa. Izraelská armáda oznámila, že při pozemní operaci v bojích s radikálním palestinským hnutím Hamás přišli o život další dva její vojáci.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které je pod kontrolou hnutí Hamás, informovalo o izraelských úderech na uprchlický tábor Dajr Balah ve střední části pásma. Podle úřadů při nich zahynulo několik lidí. Další údery hlásí svědci z jižní části Pásma Gazy. Podle reportéra stanice Al-Džazíra velký výbuch otřásl v noci na dnešek oblastí u města Rafáh, kam odešly desítky tisíc lidí z jiných části tohoto palestinského území.
The Israeli army on Sunday released the names of two soldiers killed in fighting with Hamas in Gazahttps://t.co/bNhzFULhrZ
— Haaretz.com (@haaretzcom) December 3, 2023
Izraelská armáda dnes ráno oznámila, že v Pásmu Gazy přišli při bojích s ozbrojenci Hamásu o život další dva její vojáci. Podle agentury Reuters se tak celková bilance mrtvých izraelských vojáků od začátku pozemní operace na konci října vyšplhala na 121.
Palestinské úřady na okupovaném Západním břehu Jordánu informovaly, že během dnešního zásahu izraelské armády v uprchlickém táboře Tulkarm přišlo o život pět lidí. Podle webu ToI armáda reagovala na útok ze strany Palestinců. Palestinské úřady také oznámily, že dnes zemřel jeden muž, který utrpěl zranění při razii izraelských vojáků v Džanínu v předchozích dnech.
Latinský patriarchát v Jeruzalémě, který zastupuje katolickou církvi v Izraeli a na palestinských územích, protestoval proti střelbě izraelských vojáků, která podle něj zabila dvě ženy v areálu katolické fary v Gaze, píše stanice CNN. Podle patriarchátu izraelští vojáci zaútočili i na klášter, kde žilo přes 50 lidí se zdravotním postižením. Patriarchát také odmítl tvrzení izraelské armády, že v areálu fary se nacházelo zařízení na odpalování raket. Od začátku konfliktu se ve faře ve městě Gaza ukrývají katolíci a další křesťané, kterých je v Pásmu Gazy několik tisíc. Církevní hodnostáři dříve tvrdili, že izraelská armáda na objekt neútočí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ostře kritizovala situaci v nemocni Šífa, která patřila před nynějším konfliktem k největším nemocnicím v Pásmu Gazy. Zařízení na severu oblasti navštívil tým WHO v sobotu. Podle něj se urgentní příjem nemocnice podobá „krvavé lázni“ se stovkami zraněných, kterým však zdravotníci mohou poskytnout jen omezenou pomoc kvůli nedostatku léků, vody, jídla a paliva. V areálu nemocnice se navíc ukrývají tisíce uprchlíků.
Při ostřelování a pozemní operaci v Pásmu Gazy zahynulo podle palestinských úřadů, které kontroluje v této oblasti Hamás, zhruba 19.000 lidí, většinou civilistů. Izrael zahájil vojenskou operaci v reakci na útok palestinských ozbrojenců ze 7. října, při kterém na izraelském území zahynulo podle odhadu místních úřadů zhruba 1200 lidí. Dalších 240 Hamás a další radikální organizace zavlekly do Pásma Gazy, část z nich byla propuštěna během zatím jediného, týdenního příměří na konci listopadu.