Uganda dnes oznámila konec poslední epidemie eboly. Virus, který na konci ledna zasáhl hlavní město Kampalu, si vyžádal čtyři životy. Potvrzeno bylo celkem 14 případů. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace a agentura Reuters.
Epidemie eboly v Ugandě vypukla 30. ledna 2025, kdy úřady potvrdily první případ nákazy v hlavním městě Kampale. Zemřel zdravotník, který byl následně pozitivně testován na virus. Jeho smrt spustila okamžitou reakci úřadů a sérii přísných opatření.
Nyní po 42 dnech bez jediného nového případu mohlo ministerstvo zdravotnictví konečně oznámit: „Dobrá zpráva! Současná epidemie onemocnění virem ebola Súdán byla oficiálně ukončena.“
Za těmito čísly se skrývá obrovské úsilí. Zdravotníci dohledali a sledovali více než 500 lidí, kteří přišli do styku s nakaženými. Deset pacientů se z infekce zotavilo. Rychlý zásah umožnily zkušenosti, které Uganda za poslední roky s podobnými krizemi nasbírala.
Pomohly WHO a experimentální léčba
Boj s nemocí ale nebyl jednoduchý. Proti viru typu Súdán, který epidemii způsobil, zatím neexistuje schválená vakcína. Přesto se v zemi podařilo zahájit klinické testy nového očkování a použít experimentální léčbu Remdesivirem v rámci nouzového režimu MEURI, píše WHO.
GOOD NEWS! The current Ebola Sudan Virus Disease outbreak has officially come to an end.
— Ministry of Health- Uganda (@MinofHealthUG) April 26, 2025
This follows 42 days without a new case since the last confirmed patient was discharged on March 14 2025.
Our appreciation to our health workers, partners and communities for their support… pic.twitter.com/kZ53mW4cdI
Výraznou roli sehrála i mezinárodní pomoc. WHO nasadila do Ugandy více než 130 odborníků a podpořila včasnou diagnostiku, trasování i práci s komunitami. „Tento výskyt nás postavil před nové výzvy,“ připustil Dr. Chikwe Ihekweazu z WHO.
Ačkoliv je epidemie zažehnána, Uganda zůstává ve střehu. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s WHO dále pracuje na posílení dohledu a péče o přeživší, aby byla země připravena na další možné hrozby.