Podle průběžných výsledků z pátečního večera si ugandský prezident Yoweri Museveni v prezidentský volbách, které proběhly ve čtvrtek, drží jednoznačný náskok. Jeho klíčový protikandidát Bobi Wine však uvedl, že došlo k nejzávažnější manipulaci výsledků v ugandské volební historii. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.
Šestasedmdesátiletý Museveni je ve funkci prezidenta již 35 let, podle svých slov usiluje o stabilitu. Naproti tomu osmatřicetiletý populární zpěvák Robert Kyagulanyi Ssentamu, který je znám pod uměleckým jménem Bobi Wine, zastupuje mladší generaci v zemi, kde je 80 procent populace mladší 30 let.
Podle údajů Reuters z 6,8 milionu dosud sečtených hlasovacích lístků, což odpovídá 37 procentům registrovaných voličů, získal Museveni 4,05 milionu hlasů, respektive 62,2 procenta. Opoziční Wine měl na kontě 1,99 milionu hlasů, tedy 30,6 procenta, uvedla volební komise těsně v pátek ve 21:00 místního času (po 19:00 středoevropského času).
Šéf volební komise Simon Byabakama uvedl, že hlasování proběhlo klidně. Wineovi, který prohlásil, že někteří jeho volební agenti byli ve čtvrtek zatčeni, vzkázal, aby ke svým obviněním z podvodu dodal důkazy.
Opoziční kandidát je přesvědčen, že zablokování internetových služeb bylo využito k omezení možnosti komunikace a jako způsob, jak kompromitovat hlasování. Kromě toho, že se lidé nemohli připojit k internetu, měli také potíže s odesíláním textových zpráv.
Zákaz z dílny ugandské vlády pod vedením úřadujícího prezidenta postihl i sociální sítě včetně Facebooku, Twitteru, WhatsAppu, Signalu nebo Viberu.
„Několik našich telefonních čísel, včetně mého a mé manželky, bylo vypnuto/odpojeno nelegálně,“ citovala agentura Reuters Winea. „Rád se podělím o videa ze všech podvodů a nesrovnalostí, jakmile bude obnoven přístup na internet,“ doplnil.
Podle volební komise dvě volební místnosti v zemi oznámily závažné nesrovnalosti a hlasování zde bylo zrušeno.
Wineova tvrzení nebyla agenturou Reuters nezávisle ověřena. USA a Evropská unie týmy pozorovatelů pro tyto volby nenasadily, ačkoli Africká unie a Východoafrické společenství ano. Týmy AU ani EAC však na žádost o komentář ohledně možných nesrovnalostí neodpověděly.
V hlavním městě Kampale bezpečnostní situaci v ulicích hlídají vojáci a policisté, informovali korespondenti BBC. Tisková agentura AFP byl v pátek ve městě klid a některé podniky zůstaly zavřené.
Předvolební období bylo poznamenáno zásahy bezpečnostních sil proti opozičním kandidátům a jejich příznivcům, které si vyžádaly desítky obětí. Wine a někteří další opoziční kandidáti byli několikrát zatčeni.
Vláda tvrdí, že zákaz shromažďování měl zabránit šíření koronaviru, zatímco podle opozice šlo o záminku pro represivní kroky.