Ugandský parlament schválil zákon, který kriminalizuje lidi, kteří se identifikují jako gayové nebo jiná sexuální menšina. Ti tak budou čelit dlouhým trestům odnětí svobody. Zákon musí ještě podepsat prezident Yoweri Museveni. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Podle navrhované legislativy by přátelé, rodina a členové komunity měli povinnost nahlásit úřadům osoby stejného pohlaví ve vztahu. Homosexuální akty jsou již ve východoafrické zemi nezákonné.
Více než 30 afrických zemí, včetně Ugandy, již zakazuje vztahy mezi osobami stejného pohlaví. Podle organizace Human Rights Watch se zdá, že nový zákon je prvním zákonem, který zakázal i pouhou identifikaci sama sebe jako lesbičky, gaye, bisexuála, transgender a queer (LGBTQ).
Uganda is 1 of 30+ African countries to criminalize same-sex relationships after the country’s parliament passed a bill banning people from openly identifying as LGBTQ.
— AJ+ (@ajplus) March 21, 2023
The bill, which carries a prison sentence of up to 10 years, violates “multiple fundamental rights,” per @hrw. pic.twitter.com/hEiylaNP90
Návrh zákona, který byl poprvé předložen na začátku tohoto měsíce, v úterý prošel v ugandském parlamentu se širokou podporou. Nyní bude postoupen Musevenimu, který se může rozhodnout využít svého veta – a udržovat dobré vztahy se západními dárci a investory – nebo jej podepsat.
Doživotí i trest smrti
Návrh zákona stanoví, že osobě, která bude odsouzena za grooming nebo obchodování s dětmi za účelem jejich zapojení do homosexuálních aktivit, hrozí doživotí. Jednotlivci nebo instituce, které podporují nebo financují aktivity nebo organizace za práva LGBT či publikují, vysílají a distribuují pro-gay mediální materiály a literaturu, rovněž čelí stíhání a uvěznění.
Za porušení zákona hrozí vysoké tresty včetně smrti za takzvanou přitěžující homosexualitu a doživotí za gay sex. Přitěžující homosexualita zahrnuje gay sex s lidmi mladšími 18 let nebo pokud je pachatel HIV pozitivní, uvádí agentura Reuters.
„Náš Bůh stvořitel je šťastný z toho, co se děje… Podporuji návrh zákona na ochranu budoucnosti našich dětí,“ řekl zákonodárce David Bahati během debaty o návrhu zákona. „Jde o suverenitu našeho národa, nikdo by nás neměl vydírat, nikdo by nás neměl zastrašovat.“
Zákaz propagace či navádění k homosexualitě
Malá skupina ugandských poslanců ve výboru, který návrh zákona prověřuje, s jeho premisou podle BBC nesouhlasila. Tvrdí, že trestné činy, které se snaží kriminalizovat, jsou již upraveny v zákoně o trestním zákoníku.
Zastánci nového zákona tvrdí, že je potřeba potrestat širší škálu LGBTQ aktivit, které podle nich ohrožují tradiční hodnoty v konzervativním a náboženském východoafrickém národě. Kromě pohlavního styku osob stejného pohlaví zákon zakazuje propagaci a navádění k homosexualitě a také spiknutí za účelem zapojení do homosexuality.
Aktivisté a LGBT lidé v Ugandě uvedli, že anti-homosexualita v zemi je vystavuje fyzickému a online násilí a že návrh zákona může mít pro Uganďany obecně dalekosáhlé důsledky.
Podobný zákon byl zrušen soudem v roce 2014
V roce 2014 ugandský ústavní soud zrušil podobný zákon, který zpřísnil zákony proti LGBT komunitě. Podle něj bylo nezákonné propagovat a financovat skupiny a aktivity LGBT. Stejně tak opakoval, že homosexuální činy by měly být trestány doživotním vězením.
Soud rozhodl, že zákon musí být zrušen, protože byl schválen parlamentem bez požadovaného kvóra. Zákon byl široce odsouzen západními zeměmi.
Vztahy osob stejného pohlaví jsou zakázány ve zhruba 30 afrických zemích, kde mnoho lidí zastává konzervativní náboženské a společenské hodnoty.