Na dnešní den se podařilo dohodnout dva humanitární koridory pro evakuaci civilistů. Jeden z nich je z obléhaného Mariupolu, druhý z Melitopolu. Podle agentury Ukrinform to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Obyvatelé strategicky důležitého přístavu, jehož dobytí by Rusku pomohlo zajistit si pozemní koridor na anektovaný poloostrov Krym, jsou podle ukrajinských úřadů už několik týdnů vystaveni ruskému ostřelování či bombardování a trpí nedostatkem vody, jídla, elektřiny i tepla.
„Na dnešní den byly dohodnuty dva humanitární koridory. Z města Mariupolu do Záporoží pro ty, kteří pojedou vlastní dopravou,“ uvedla Vereščuková. Druhá dohodnutá trasa podle ní vede do Záporoží z Melitopolu, kam už ráno vjely autobusy s humanitární pomocí, které jsou zároveň určené pro následnou evakuaci. U vjezdu do města Berďansk je podle ní rovněž přistaven kamion s benzinem, aby lidé prchající z Mariupolu mohli natankovat svá osobní auta na další cestu. Na lidi, kterým se podaří z Mariupolu dostat, v Berďansku rovněž čekají autobusy připravené k další evakuaci do Záporoží.
Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny obléhají vojska od prvních dní ruské invaze, která začala 24. února. Předpokládá se, že v přístavu jsou stále uvězněny desítky tisíc lidí, uvedla agentura Reuters. Před válkou v něm žilo asi 400.000 obyvatel.
V části města, kterou Rusové obsadili, agentuře Reuters jedna žena čekající ve frontě na potraviny řekla, že její muž, jenž byl diabetik, upadl do kómatu a zemřel. Byl pohřben v květinovém záhonu. „Plánujeme odejít, ale v tuto chvíli je to velmi těžké. Nemohu svého manžela nechat v záhonu… A pak, nemáme kam jít,“ svěřila se žena.
Civilisté, kteří ve městě uvázli, se ukrývají ve sklepích, napsala agentura Reuters. Řada opakovaných pokusů o zajištění hromadného bezpečného odjezdu z Mariupolu selhala. Z neschopnosti dohodnout se na evakuaci civilistů se obě strany obviňují navzájem. Mnohým obyvatelům se přesto povedlo z obleženého města v uplynulých dnech odjet.
Matilda Bognerová z Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR), která vede monitorovací misi úřadu na Ukrajině, dnes uvedla, že přichází stále více informací o masových hrobech v Mariupolu. „O jednom masovém hrobu se nám podařilo získat satelitní informace a odhadujeme, že v jednom z nich je asi 200 lidí,“ řekla podle stanice BBC Bognerová s tím, že to nemusí znamenat, že všichni tito mrtví jsou civilními oběťmi bojů.
Statistika OSN nezahrnuje úmrtí vojáků nebo ty, kteří zemřeli z jiných důvodů během války, píše BBC. OHCHR eviduje od začátku ruské invaze na Ukrajině 1081 zabitých civilistů. Potíže s ověřováním však znamenají, že tato bilance zahrnuje „velmi málo“ mrtvých z Mariupolu, který je několik týdnů těžce bombardován, dodala Bognerová.
Začátkem týdne místní velitelé uvedli, že se domnívají, že počet obětí Mariupolu může být více než 3000. Těla mrtvých jsou často ponechána na ulicích, protože je nebezpečné je odnášet a mnoho z nich končí v masových hrobech.
Agentura Unian napsala, že zástupce velitele ukrajinské policie Vjačeslav Abroskin se nabídl ruským silám jako rukojmí výměnou za evakuaci dětí z Mariupolu. „Dnes ve zcela zničeném městě zůstává mnoho dětí, které pokud nebudou nyní zachráněny, zemřou v následujících dnech,“ uvedl policejní generál na facebooku.
„Obracím se na ruské okupanty – dejte mi možnost dostat děti z Mariupolu, místo ještě živých dětí nabízím sebe. Ano, žádám o vstup do Mariupolu, abych mohl vyzvednout děti a zorganizovat jejich odvoz. Potřebuji tři dny ve městě. Na posledním kontrolním stanovišti při zpáteční cestě s dětmi se vzdám,“ napsal Abroskin. Zároveň uvedl, že figuruje na ruském sankčním seznamu a má blízko k praporu Azov, který Mariupol brání.