Ukrajina popřela, že by se jakkoli podílela na útoku na plynovod Nord Stream, kterým proudí ruský plyn do Evropy. Informuje o tom BBC, New York Times a další servery.
Vyjádření Kyjeva následuje po zprávě deníku New York Times, který cituje anonymní představitele amerických zpravodajských služeb. Ti naznačují, že vinu nese proukrajinská skupina, píše BBC.
Ukraine denies any involvement in Nordstream pipeline explosions https://t.co/WSzMmBsC2N
— Financial Times (@FT) March 7, 2023
Přesná příčina výbuchů z 26. září, které zasáhly plynovody, není známa, ale všeobecně se předpokládá, že šlo o útok. Moskva z výbuchů obvinila Západ a vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby je nezávisle vyšetřila. Vedoucí představitelé NATO a Západu se zdrželi přímého obvinění Ruska, ačkoli EU již dříve uvedla, že Rusko využívá své plynovody jako zbraň proti Západu.
V úterý deník New York Times uvedl, že nové zpravodajské informace, které přezkoumali američtí představitelé, naznačují, že útok na plynovody Nord Stream provedla proukrajinská skupina. S odvoláním na anonymní americké představitele zpráva uvedla, že neexistují žádné důkazy o tom, že by se na operaci podílel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jeho vrchní poručíci.
Americké noviny uvedly, že tito úředníci odmítli sdělit povahu zpravodajských informací, způsob jejich získání nebo „jakékoli podrobnosti o důkazech, které obsahují“. „Úředníci, kteří zpravodajské informace prověřovali, uvedli, že se domnívají, že sabotéři byli s největší pravděpodobností ukrajinští nebo ruští státní příslušníci. Případně nějaká kombinace obou,“ píše New York Times.
Jachta, co patřila Ukrajincům
Mychajlo Podoljak, vysoký poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl, že ukrajinská vláda „rozhodně nebyla do sabotáže zapojena“. Dodal, že Kyjev nemá žádné informace o tom, co se stalo.
Zástupce ruského vyslance při OSN Dmitrij Poljanskij v reakci na zprávu uvedl: „Jen to dokazuje, že naše iniciativa na zahájení mezinárodního vyšetřování pod záštitou generálního tajemníka OSN je velmi aktuální.“
V úterý také německý list Die Zeit informoval, že německé úřady dosáhly průlomu ve vyšetřování příčin útoků.
Podle společného výzkumu, který list zveřejnil spolu s dalšími německými médii, byla lodí použitou k nastražení výbušnin jachta pronajatá od firmy se sídlem v Polsku, která údajně patřila dvěma Ukrajincům. Národnost osob, které útok provedly, byla nejasná.
Podle listu však němečtí vyšetřovatelé zatím nenašli žádné důkazy o tom, kdo destrukci nařídil. Poukazuje také na to, že stále existuje možnost operace pod falešnou vlajkou, která měla ukázat na Ukrajinu.
Předpokládá se, že při zářijovém výbuchu bylo zničeno nejméně 50 metrů podmořského plynovodu Nord Stream 1, který přivádí ruský plyn do Německa.
Dánská policie se domnívá, že „silné exploze“ vyhodily do potrubí a jeho novějšího dvojčete Nord Stream 2 čtyři díry.
Incident vyšetřují německé, dánské a švédské úřady.
Rusko po desetiletí dodávalo do Evropy obrovské množství zemního plynu. Ale poté, co loni v únoru začala válka na Ukrajině, většina evropských zemí drasticky snížila svou závislost na ruské energii.
Dodávky plynu byly před výbuchy pozastaveny. Rusko odstavilo plynovod Nord Stream 1 loni v srpnu s tím, že potřebuje údržbu. Plynovod Nord Stream 2 nebyl doposud uveden do provozu.