Ukrajinu je třeba vojensky podporovat i v době snah o mírová jednání, aby byla její pozice vůči agresorskému Rusku co nejsilnější. Na úvod dnešní schůzky ministrů obrany kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) se na tom shodli ministři Británie a Německa John Healey a Boris Pistorius. Zasedání skupiny založené před třemi lety Spojenými státy se vůbec poprvé osobně neúčastnil zástupce americké vlády, ministr obrany Pete Hegseth se ke svým kolegům z pěti desítek zemí světa hodlá připojit na dálku. Německé ministerstvo obrany uvedlo, že Berlín dodá Ukrajině do roku 2029 zbraně a vojenské vybavení v hodnotě 11 miliard eur (277 miliard korun). Healey oznámil, že jeho země poskytne nový balík vojenské podpory za dalších 350 milionů liber (10,2 miliardy korun) a vyzval k novým závazkům i ostatní země.
Ministři se sešli v době, kdy je nejistá budoucnost další americké vojenské podpory pro Ukrajinu, která se od února 2022 brání rozsáhlé vojenské agresi sousedního Ruska. Prezident Donald Trump se více než tři roky po začátku ruské invaze snaží přesvědčit Kyjev i Moskvu k uzavření příměří s vyhlídkou na dlouhodobý mír a v rámci nátlaku na Ukrajinu již jednou sáhl ke zmrazení této podpory.
⚡️ 'Today we will pledge billions' for Ukraine — allies begin Ramstein-format meeting in Brussels.https://t.co/UdZ7nAQJcZ
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) April 11, 2025
Trump také prohlašuje, že zajištění míru bude na evropských zemích a Washington nevyslal do Bruselu šéfa Pentagonu Hegsetha, takže jednání skupiny poprvé nepředsedají USA, ale řídí je společně Healey a Pistorius.
„Nemůžeme ohrozit mír tím, že zapomeneme na válku,“ poznamenal britský ministr. Další balík britské vojenské podpory bude podle Londýna určen na nákup dronů, protitankových min a opravu obrněných vozidel. Britské ministerstvo obrany podle stanice BBC uvedlo, že celková hodnota balíku bude na 450 milionů liber navýšena stomilionovým příspěvkem Norska, který Kyjev dostane prostřednictvím Británií organizovaného mezinárodního fondu.
Berlín nyní podle webu BBC vyčíslil německou vojenskou podporu pro Kyjev do roku 2029 na 11 miliard eur. V rámci nich dostane Ukrajina čtyři systémy protivzdušné obrany Iris-T včetně 300 naváděných střel, 120 ručně odpalovaných protileteckých střel, 300 průzkumných dronů, 15 tanků Leopard či 14 dělostřeleckých systémů. „Společně zajistíme spravedlivý a trvalý mír v Evropě,“ napsal na síti X ukrajinský ministr Rustem Umerov, který poděkoval Německu za pomoc při obraně ukrajinského vzdušného prostoru.
Další příspěvek v hodnotě 150 milionů eur (3,8 miliardy korun) oznámil také nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans, podle něhož dostane Kyjev systémy protivzdušné obrany.
Dnešního jednání se podle Healeyho účastní zástupci pěti desítek zemí Evropy, Indopacifiku či Jižní Ameriky; Česko zastupuje ministryně obrany Jana Černochová.
Podle šéfky diplomacie Evropské unie Kaji Kallas, která dnes s ministry také zasedla k jednacímu stolu, již letos země evropského bloku přislíbily Kyjevu vojenskou podporu v hodnotě přes 23 miliard eur, což je více než za loňský rok.
Ministři se před jednáním shodovali, že role USA, které jsou zdaleka nejdůležitějšími poskytovateli vojenské podpory pro Ukrajinu, zůstává nadále zásadní a že je pozitivní, že se Hegseth připojí k jednání alespoň na dálku. Estonský ministr obrany Hanno Pevkur prohlásil, že doufá v pokračování amerického vojenského angažmá ve východní Evropě, o jehož zvažovaném snižování až o 10.000 vojáků tento týden informovala televize NBC News.