Ukrajina neprodlouží dohodu o tranzitu ruského plynu přes své území, jejíž platnost má vypršet 31. prosince 2024. Potvrdil to podle listu The Kyiv Independent prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Bruselu. Informoval o tom také server Euronews.
Ukrajina po skončení letošního roku již nepovolí tranzit ruského plynu přes území země, oznámil ve čtvrtek Volodymyr Zelenskyj po setkání s lídry Evropské unie v Bruselu. Dodal, že zákaz se bude vztahovat na jakýkoli tok plynu „pocházející z Ruska“, aby se zabránilo riziku prodeje ruského plynu do Evropy pod rouškou plynu vyrobeného v Ázerbájdžánu.
President Volodymyr Zelensky confirmed that Ukraine is not considering renewing the agreement with Gazprom on the transit of Russian gas to Europe, and also made it clear that Kyiv will not agree to pump Russian gas under the guise of Azerbaijani gas. pic.twitter.com/tzFREZJOQz
— Evgen Istrebin 🇺🇦 (@evgen1232007) December 19, 2024
Rozhodnutí vyvolalo obavy Slovenska, Maďarska, Itálie a Rakouska, jejichž státní energetické společnosti ve společné deklaraci vyzvaly k pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu.
Putin konec potvrdil
Zelenskyj řekl, že Ukrajina nedovolí, aby Moskva „vydělala další miliardy“ na pokračování agrese proti Ukrajině.
„Nebudeme se zapojovat do prodlužování tranzitu ruského plynu. Nedáme Rusku příležitost vydělat další miliardy na naší krvi,“ cituje Zelenského The Kyiv Independent.
Ruský prezident Vladimir Putin, který se touto otázkou zabýval během své výroční tiskové konference téhož dne, potvrdil konec smlouvy. Vyjádřil také důvěru ve schopnost ruského státního energetického gigantu Gazprom ustát ztrátu.
Dohoda podle Bruegela představuje polovinu ruského exportu plynu do EU.
Slovensko nakupuje od Gazpromu většinu své spotřeby
Zatímco Evropská unie vynaložila úsilí na snížení závislosti na ruských fosilních palivech po rozsáhlé invazi na Ukrajinu, mnoho zemí, včetně Slovenska, Maďarska a Rakouska, zůstává závislých na ruském plynu.
Své první sankce zaměřené na ruský plynárenský průmysl, konkrétně na zkapalněný zemní plyn (LNG), zavedla EU teprve začátkem tohoto roku.
Ukrajinský premiér Denys Shmyhal po jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem řekl, že Ukrajina je otevřena jednání o dohodách o tranzitu plynu pro neruské zdroje. Slovensko dováží podle Euronews ročně tři miliardy metrů krychlových od Gazpromu, ruského plynárenského monopolu. Pokryje tím většinu domácí poptávky.