menu

12.1 C
Czech
Středa 12. března 2025

AP: Proč v Pákistánu sílí útoky separatistů?

Úterní útok na vlak Jafer Express v Pákistánu, za kterým stojí Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), je dalším důkazem sílícího separatistického hnutí v této oblasti. Jak informovala agentura AP, Balúčistán se už desítky let potýká s ozbrojenými konflikty, které vycházejí z pocitu nespravedlnosti a politické marginalizace.

Ukrajinská armáda hlásí, že zlikvidovala přes 100 ruských vojáků u Soledaru

Ukrajinská armáda v oblasti Soledaru zlikvidovala přes 100 ruských útočníků najednou, tvrdí generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Podle agentury Ukrinform boje o město ležící nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny pokračují. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany uvedla, že ukrajinská armáda stále Soledar brání. Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že jeho ofenziva v Doněcké oblasti „pokračuje úspěšně“, konkrétně k Soledaru se nevyjádřilo.

V oblasti Soledaru se podařilo zlikvidovat asi stovku ruských vojáků, dva kulometné a dva minometné oddíly, „díky sladěné práci vojáků sil speciálních operací, dělostřelců a odpalovačů raket,“ uvedl ukrajinský generální štáb. „Operátoři sil speciálních operací ukrajinské armády zjistili nahromadění nepřátelských vojáků na několika místech. Ke zničení nepřítele bylo použito dělostřelectvo a na jednom z míst rovněž taktický raketový systém Točka-U,“ tvrdí velení ukrajinských sil v prohlášení. O jaké období se jedná, neuvádí.

Ve své ranní operační svodce ukrajinský štáb Soledar zmiňuje pouze v souvislosti, kde píše, že toto město a další obce v regionu invazní jednotky ostřelovaly z tanků, děl nebo minometů.

Ukrajinští představitelé už dříve popřeli úterní tvrzení šéfa Wagnerovy soukromé vojenské skupiny Jevgenije Prigožina, že jeho jednotky žoldnéřů získaly kontrolu „nad celým územím Soledaru“. O tom, že boje o město pokračují, ve středu informovalo rovněž ruské ministerstvo obrany.

Prigožin podle agentury AP nicméně své tvrzení o průlomu v Soledaru ve středu zopakoval. „Ještě jednou chci potvrdit kompletní osvobození a vyčištění území Soledaru od jednotek ukrajinské armády,“ napsal Prigožin na sociální síti, kde rovněž tvrdil, že ukrajinští vojáci, kteří se nechtěli vzdát, byli zničeni. Zabito podle něj bylo na 500 lidí.

„Nevěřte tomu, co říkají,“ okomentoval podobná ruská vyjádření pro stanici CNN nejmenovaný ukrajinský voják z místa. „Držíme se, i když v podstatě jen vlastními silami, bez velitelů,“ sdělil v textové zprávě. Upozornil, že ukrajinským vojákům hrozí obklíčení. „Ocitáme se v pasti, chtějí nás obklíčit,“ dodal.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dnes podle agentury Reuters uvedla, že Rusko posiluje své invazní síly na Ukrajině a snaží se získat „strategickou iniciativu“. Počet ruských jednotek se za týden zvýšil z 250 na 280, uvedla. „Ve směru na Soledar se odehrávají prudké boje. (Rusové) jdou přes vlastní mrtvoly,“ řekla a dodala, že ukrajinská obrana se u Soledaru drží.

Jeden z představitelů proruských separatistů v Doněcké oblasti dnes podle agentury TASS prohlásil, že v Soledaru zůstávají sporadická malá ohniska odporu ukrajinských sil. „Celkově se operace vyvíjí úspěšně a západní předměstí Soledaru je plně pod naší kontrolou,“ tvrdil v ruské televizi Andrej Bajevskij, jenž působí jako poslanec mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky (DNR).

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v denním přehledu resortu o vývoji invaze dnes mimo jiné uvedl, že ruské jednotky zničily pomocí leteckých úderů a dělostřelecké palby až 70 ukrajinských vojáků a několik kusů vojenské techniky v Doněcké oblasti. Konkrétně k Soledaru se nevyjádřil

Americká společnost Maxar Technologies mezitím zveřejnila satelitní snímky, které podle ní zachycují Soledar s odstupem několika měsíců. Ukazují podle ní rozsah bojů mezi ukrajinskými obránci a ruskými invazními silami. Na jednom z nich, který datuje k 10. lednu 2023, je vidět devastace v Soledaru v podobě zničených obytných domů, pro srovnání přikládá snímek stejného místa ze srpna loňského roku. Na jiné fotografii ukazuje „tisíc kráterů po bombách v polích a podél silnic“ v nedalekém Bachmutu.

O strategickém významu Soledaru se vedou diskuze, ale podle stanice BBC by jeho dobytí usnadnilo Rusům přístup k Bachmutu, který se snaží dobýt už měsíce, a zkomplikovalo zásobování ukrajinských obránců. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil v rozhovoru s agenturou AFP boje o kontrolu nad Soledarem a Bachmutem za nejkrvavější od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Ruské invazní síly zároveň nepřestávají s útoky ani jinde na Ukrajině. Za uplynulých 24 hodin devadesátkrát ostřelovaly Chersonskou oblast včetně rezidenčních oblastí pomocí dělostřelectva, raketometů, minometů a tanků, uvedl na sociálních sítích šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč. Střely podle něj zasáhly porodnici, bytové i rodinné domy. Při ostřelování zemřel jeden člověk a dalších pět jich utrpělo zranění, sdělil také Januševyč.

Podle zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka zemřeli na Ukrajině ve středu kvůli ruským útokům dva civilisté a osm dalších jich bylo zraněno. Po jedné oběti na životech si vyžádaly útoky v Chersonské a Doněcké oblasti, zranění jsou hlášení i ze Záporožské a Dněpropetrovské oblasti.

Ve svém ranním operačním přehledu ukrajinský generální štáb mimo jiné informoval o tom, že ukrajinští obránci odrazili ruské útoky u 12 obcí na východě Ukrajiny včetně Bachmutu.

Tvrzení jednotlivých stran konfliktu nebylo možné nezávisle ověřit.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Nejméně čtyři mrtvé - občany Sýrie, kteří byli členy posádky lodi zasažené v přístavu - si vyžádal ruský útok na Oděsu. Ruská raketa zabila ženu ve městě Kryvyj Rih, uvedly ukrajinské úřady. Rusko během noci vypálilo na Oděsu a Kryvyj Rih tři rakety Iskander-M a proti Ukrajině vyslalo také 133 dronů, z nichž se 98 podařilo sestřelit, další dvě desítky dronů nedoletěly do cíle, zřejmě kvůli rušení prostředky radioelektronického boje, uvedlo ukrajinské letectvo. Bez dalších podrobností připustilo, že ruské útoky způsobily škody v Oděské, Charkovské, Sumské a Kyjevské oblasti.

Rusko odmítá americké podmínky příměří na Ukrajině

Spojené státy a Ukrajina se dohodly na návrhu třicetidenního příměří, který mají USA předložit Rusku. Moskva však reagovala odmítavě. Ruský zákonodárce Konstantin Kosačov uvedl, že „jakékoli dohody (se vším pochopením pro nutnost kompromisu) budou za našich podmínek, nikoliv amerických“.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

AP: Proč v Pákistánu sílí útoky separatistů?

Úterní útok na vlak Jafer Express v Pákistánu, za kterým stojí Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), je dalším důkazem sílícího separatistického hnutí v této oblasti. Jak informovala agentura AP, Balúčistán se už desítky let potýká s ozbrojenými konflikty, které vycházejí z pocitu nespravedlnosti a politické marginalizace.

Niantic prodal Pokémon Go a další hry za 3,5 miliardy dolarů

Mobilní herní gigant Scopely koupil herní divizi Nianticu, včetně Pokémon Go, Pikmin Bloom a Monster Hunter Now. Cena transakce dosáhla 3,5 miliardy dolarů.

Chtějí nás vymazat. Izraelská policie opakovaně zasahovala v oblíbeném palestinském knihkupectví

Izraelská policie již podruhé za měsíc provedla razii v populárním palestinském knihkupectví na východě Jeruzaléma. Důvodem mělo být podezření na podceňování k terorismu. Policisté měli zabavit několik knih a zadržet majitele podniku s jeho synem a bratrem. Razie vyvolaly pobouření napříč palestinskou společností s tím, že jde o snahu kulturně a intelektuálně Palestince vymazat.

Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Nejméně čtyři mrtvé - občany Sýrie, kteří byli členy posádky lodi zasažené v přístavu - si vyžádal ruský útok na Oděsu. Ruská raketa zabila ženu ve městě Kryvyj Rih, uvedly ukrajinské úřady. Rusko během noci vypálilo na Oděsu a Kryvyj Rih tři rakety Iskander-M a proti Ukrajině vyslalo také 133 dronů, z nichž se 98 podařilo sestřelit, další dvě desítky dronů nedoletěly do cíle, zřejmě kvůli rušení prostředky radioelektronického boje, uvedlo ukrajinské letectvo. Bez dalších podrobností připustilo, že ruské útoky způsobily škody v Oděské, Charkovské, Sumské a Kyjevské oblasti.

Americké ministerstvo školství sníží počet zaměstnanců o polovinu, Trump ho chce zrušit úplně

Americké ministerstvo školství oznámilo rozsáhlé propouštění, které zasáhne téměř polovinu jeho zaměstnanců. Tento krok, který je součástí širší snahy prezidenta Donalda Trumpa o zeštíhlení státní správy, vyvolává otázky ohledně budoucnosti úřadu dohlížejícího na klíčové oblasti vzdělávání v zemi.

V Pákistánu osvobodili 300 ze 400 rukojmích z vlaku přepadeného povstalci

Pákistánské bezpečnostní síly už osvobodily 300 ze 400 rukojmích držených povstalci po úterním přepadení vlaku v odlehlé oblasti provincie Balúčistán na jihozápadě země. Jsou mezi nimi hlavně děti a ženy. Masivní zásah proti několika stovkám ozbrojenců dnes pokračuje, zemřelo nejméně 27 povstalců. Ztráty jsou i mezi příslušníky bezpečnostních složek, vláda ale zatím nezveřejnila jejich bilanci. Informují o tom agentury AP a AFP s odvoláním na místní představitele.

Jak vy na nás, tak my na vás. EU oznámila odvetná cla na americký dovoz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila reakci na americká cla uvalená na veškerý dovoz oceli a hliníku v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Platit začnou od dubna. Komise zůstává navzdory odhodlání bránit evropské firmy a spotřebitele otevřená dialogu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Nejméně čtyři mrtvé - občany Sýrie, kteří byli členy posádky lodi zasažené v přístavu - si vyžádal ruský útok na Oděsu. Ruská raketa zabila ženu ve městě Kryvyj Rih, uvedly ukrajinské úřady. Rusko během noci vypálilo na Oděsu a Kryvyj Rih tři rakety Iskander-M a proti Ukrajině vyslalo také 133 dronů, z nichž se 98 podařilo sestřelit, další dvě desítky dronů nedoletěly do cíle, zřejmě kvůli rušení prostředky radioelektronického boje, uvedlo ukrajinské letectvo. Bez dalších podrobností připustilo, že ruské útoky způsobily škody v Oděské, Charkovské, Sumské a Kyjevské oblasti.

Rusko odmítá americké podmínky příměří na Ukrajině

Spojené státy a Ukrajina se dohodly na návrhu třicetidenního příměří, který mají USA předložit Rusku. Moskva však reagovala odmítavě. Ruský zákonodárce Konstantin Kosačov uvedl, že „jakékoli dohody (se vším pochopením pro nutnost kompromisu) budou za našich podmínek, nikoliv amerických“.

Rusové se po největším útoku Ukrajiny cítí otřeseni, mluví o příchodu války

Ukrajina v noci na dnešek podnikla rozsáhlý dronový úder na ruské hlavní město Moskvu. Místní se cítí otřeseni a mluví o příchodu války do Ruska, cituje jejich reakce agentura AFP. Do útoku považovaného za největší vzdušný úder proti Moskvě a okolí od začátku války v únoru 2022 se zapojilo přes 300 dronů. Podle ruských úřadů zahynuli tři lidé a dalších asi 20 utrpělo zranění.

Míč je nyní na straně Ruska, uvedl ministr zahraničí USA po jednání v Džiddě

Americký ministr zahraničí Marco Rubio předá Rusku návrh na prozatímní 30denní příměří v bojích na Ukrajině. Šéf diplomacie USA to podle tiskových agentur uvedl po dnešním celodenním jednání s ukrajinskou delegací v saúdskoarabské Džiddě. Zdůraznil, že míč je nyní na ruské straně hřiště, a vyjádřil naději, že Moskva návrh přijme. Ukrajina podle něj také souhlasí se zahájením "okamžitých jednání" s Ruskem, které se dnešní schůzky nezúčastnilo.

Zelenskyj: Ukrajina přijímá americký návrh na plné příměří v bojích s Ruskem

Ukrajina přijímá americký návrh na 30denní plné příměří v bojích s Ruskem, považuje ho za pozitivní a je připravena takový krok učinit, uvedl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj na telegramu. Reagoval tak na výsledky dnešního jednání americké a ukrajinské delegace v saúdské Džiddě. Zelenskyj zároveň poděkoval svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi za konstruktivnost rozhovoru během jednání.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

AP: Proč v Pákistánu sílí útoky separatistů?

Úterní útok na vlak Jafer Express v Pákistánu, za kterým stojí Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), je dalším důkazem sílícího separatistického hnutí v této oblasti. Jak informovala agentura AP, Balúčistán se už desítky let potýká s ozbrojenými konflikty, které vycházejí z pocitu nespravedlnosti a politické marginalizace.

Niantic prodal Pokémon Go a další hry za 3,5 miliardy dolarů

Mobilní herní gigant Scopely koupil herní divizi Nianticu, včetně Pokémon Go, Pikmin Bloom a Monster Hunter Now. Cena transakce dosáhla 3,5 miliardy dolarů.

Chtějí nás vymazat. Izraelská policie opakovaně zasahovala v oblíbeném palestinském knihkupectví

Izraelská policie již podruhé za měsíc provedla razii v populárním palestinském knihkupectví na východě Jeruzaléma. Důvodem mělo být podezření na podceňování k terorismu. Policisté měli zabavit několik knih a zadržet majitele podniku s jeho synem a bratrem. Razie vyvolaly pobouření napříč palestinskou společností s tím, že jde o snahu kulturně a intelektuálně Palestince vymazat.

Ukrajinské úřady hlásí mrtvé a zraněné po ruských útocích

Nejméně čtyři mrtvé - občany Sýrie, kteří byli členy posádky lodi zasažené v přístavu - si vyžádal ruský útok na Oděsu. Ruská raketa zabila ženu ve městě Kryvyj Rih, uvedly ukrajinské úřady. Rusko během noci vypálilo na Oděsu a Kryvyj Rih tři rakety Iskander-M a proti Ukrajině vyslalo také 133 dronů, z nichž se 98 podařilo sestřelit, další dvě desítky dronů nedoletěly do cíle, zřejmě kvůli rušení prostředky radioelektronického boje, uvedlo ukrajinské letectvo. Bez dalších podrobností připustilo, že ruské útoky způsobily škody v Oděské, Charkovské, Sumské a Kyjevské oblasti.

Americké ministerstvo školství sníží počet zaměstnanců o polovinu, Trump ho chce zrušit úplně

Americké ministerstvo školství oznámilo rozsáhlé propouštění, které zasáhne téměř polovinu jeho zaměstnanců. Tento krok, který je součástí širší snahy prezidenta Donalda Trumpa o zeštíhlení státní správy, vyvolává otázky ohledně budoucnosti úřadu dohlížejícího na klíčové oblasti vzdělávání v zemi.

V Pákistánu osvobodili 300 ze 400 rukojmích z vlaku přepadeného povstalci

Pákistánské bezpečnostní síly už osvobodily 300 ze 400 rukojmích držených povstalci po úterním přepadení vlaku v odlehlé oblasti provincie Balúčistán na jihozápadě země. Jsou mezi nimi hlavně děti a ženy. Masivní zásah proti několika stovkám ozbrojenců dnes pokračuje, zemřelo nejméně 27 povstalců. Ztráty jsou i mezi příslušníky bezpečnostních složek, vláda ale zatím nezveřejnila jejich bilanci. Informují o tom agentury AP a AFP s odvoláním na místní představitele.

Jak vy na nás, tak my na vás. EU oznámila odvetná cla na americký dovoz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila reakci na americká cla uvalená na veškerý dovoz oceli a hliníku v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Platit začnou od dubna. Komise zůstává navzdory odhodlání bránit evropské firmy a spotřebitele otevřená dialogu.

Grónské volby vyhrála opozice, která chce pomalejší cestu k nezávislosti

Úterní předčasné parlamentní volby v Grónsku, které je autonomní součástí Dánska, vyhrála opoziční středopravicová strana Demokraté (Demokraatit). Ta upřednostňuje pomalejší cestu k nezávislosti ostrova. Druhé skončilo další opoziční uskupení Naleraq, které chce naopak nezávislost získat rychleji. Napsala to dnes agentura Reuters po sečtení všech hlasů. Volby byly sledované především kvůli tomu, že americký prezident Donald Trump usiluje o připojení největšího ostrova na světě ke Spojeným státům.

Rusko odmítá americké podmínky příměří na Ukrajině

Spojené státy a Ukrajina se dohodly na návrhu třicetidenního příměří, který mají USA předložit Rusku. Moskva však reagovala odmítavě. Ruský zákonodárce Konstantin Kosačov uvedl, že „jakékoli dohody (se vším pochopením pro nutnost kompromisu) budou za našich podmínek, nikoliv amerických“.

Trump zavedl 25% cla na dovoz oceli a hliníku

Prezident Donald Trump zavedl 25% cla na veškerý dovoz oceli a hliníku do USA. Opatření má podpořit domácí výrobce, ale zároveň může vést ke zdražení aut, spotřebičů a dalších produktů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás