Situace v největší jaderné elektrárně v Evropě se zlepšila. V sobotu to oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Po opravě elektrického vedení může elektrárna v Záporoží opět přijímat energii z národní sítě. Do té doby bylo totiž ochlazování šesti reaktorů kvůli nedalekému ostřelování závislé pouze na posledním reaktoru. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Jaderná elektrárna v Záporoží potřebuje v současnosti k ochlazování svých šesti reaktorů externí elektrické vedení. Před dvěma týdny přitom ztratila napojení na poslední ze čtyř, která v době před okupováním ruskou armádou využívala. Od soboty je však podle serveru BBC na národní síť dodávek elektřiny opět napojená. Proto Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) oznámila zlepšení tamní situace.
Upozornila však, že nadále zůstává nejistá. „Po opravě hlavního vedení včera odpoledne zůstávají navíc další tři elektrická vedení v záloze,“ okomentoval pak podle serveru The Guardian situaci zástupce IAEA. Tým agentury navštívil elektrárnu začátkem září. Chtěl totiž zjistit její opravdový stav, jelikož se ukrajinská i ruská armáda nadále vzájemně obviňují z jejího ostřelování. Po své návštěvě se rovněž agentura rozhodla několik svých expertů na místě trvale zanechat.
#Ukraine’s #Zaporizhzhya Nuclear Power Plant is once again receiving electricity directly from national grid after engineers repaired one of the four main external power lines that have all been damaged during the conflict, IAEA learnt at the site today. https://t.co/wift7jorog pic.twitter.com/WN2M2oK82F
— IAEA – International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) September 17, 2022
Jaderná elektrárna potřebuje přístup k elektřině především proto, aby mohla ochlazovat své reaktory. Riziko jejich rozpuštění totiž přetrvává, i když nejsou v současnosti v provozu. Pomocí elektřiny tak elektrárna pumpuje skrz jádra reaktorů studenou vodu. Nedávno však kvůli ostřelování ztratila přístup nejen k poslednímu ze čtyř hlavních elektrických vedení, ale i třem záložním vedením napojených na nedalekou tepelnou elektrárnu.
Spolu se zlepšením situace elektrárny v Záporoží hlásí ukrajinská armáda úspěchy na severo-východu země
Jaderná elektrárna v Záporoží proto v posledních dnech pracovala v takzvaném „ostrovním režimu“, kdy jádra ochlazoval poslední operující reaktor. Takový stav však není dlouhodobě udržitelný. Zlepšení situace jaderné elektrárny pak přichází ve stejnou dobu, kdy ukrajinská armáda hlásí postup na severo-východu země. Zároveň ale světová média reportují o nálezu masových hrobů poblíž města Izjum. To totiž Ukrajina rovněž nedávno získala pod svou kontrolu.
Kvůli nálezům začala Evropská unie opět apelovat na vytvoření mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny. „Nesmíme takové zločiny přehlížet. Trváme na potrestání všech válečných zločinů,“ okomentoval situaci český ministr zahraničí Jan Lipavský. Česká republika totiž v současnosti předsedá Radě Evropské unie. Velká část z nalezených těl v lese poblíž města Izjum pak podle reportů patří ženám, i dětem. Podle serveru France24 rovněž inspektoři odhadují, že některé z obětí trpěly mučením.