Tam, kde začala velká zimní bouře, s jejímiž následky se stále potýkají miliony Američanů, nyní zuří bouře další. Kalifornie se navíc připravuje na takzvanou bombovou cyklónu, před níž meteorologové varovali jako před velice nebezpečnou. Úřady zahájily evakuaci lidí žijících v pobřežních oblastech. Informovala o tom stanice BBC News a list The Washington Post.
Národní meteorologická služba (NWS) vydala podle BBC News varování pro severní Kalifornii před takzvanou bombovou cyklónou. Jedná se o typ „výbušné“ bouře, která se vyznačuje prudkým nabýváním na síle.
Meteorologové totiž očekávají, že atmosférická řeka, dlouhý úzký proud teplého vzduchu přinášející vlhkost z tropů, dopadne na zem již nasycenou dešťovými srážkami.
The storm is bringing heavy winds and rain, knocking out power to more than 76,000 customers in the San Francisco Bay Area alone and flooding roadways. https://t.co/MomLDiGXbc
— ABC Action News (@abcactionnews) January 5, 2023
„Zjednodušeně řečeno, tohle bude v širokém měřítku nejspíše jeden z nejpůsobivějších bouřkových systémů, jaký jsme za dlouhou dobu viděli,“ uvedla služba NWS v předpovědi pro region.
„Dopady budou zahrnovat rozsáhlé záplavy, zatopení silnic, zřícení svahů, padání stromů, rozsáhlé výpadky elektřiny, okamžité narušení obchodu a pravděpodobné ztráty lidských životů,“ stojí dále ve varování. „Tohle je skutečně brutální systém. Je třeba brát ho vážně.“
Guvernér Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil okamžitý stav nouze a evakuaci obyvatel žijících při pobřeží kvůli rizikům záplav a sesuvům půdy. Úřady také zahájily evakuaci v oblasti Santa Barbara, kde v nedávné minulosti propukly lesní požáry.
Panují totiž obavy, že nával vody vyplaví trosky, které situaci zkomplikují. Evakuace platí rovněž pro město Montecito, v němž žije hned několik celebrit, včetně prince Harryho a jeho manželky Meghan.
Bouře poškodila přehradu
The Washington Post napsal, že tehdy bouře způsobila záplavy, které se přehnaly přes hory do Montecita a s sebou přinesly velké balvany, bahno a různé trosky. Zemřelo 23 osob a voda zničila více než stovka domů.
„Bavíme se tady o obrovském množství vody stékající z vrcholků kopců, stékající do potoků. A jak sestupuje, nabírá na síle,“ varoval před dopadem záplav Kevin Taylor, náčelník městského hasičského sboru.
Americký kontinent sužuje extrémní počasí od začátku měsíce. Meteorologové popisovali tornáda, velké závěje, silný vítr a mrazivý déšť. Zemřelo už více než 60 lidí. A právě v severní Kalifornii bouře o víkendu poškodila hráz.
Meteorologové varovali, že hráz North Fork Dam byla narušena a voda přeteče její přeliv do čtvrtečního rána. Služba NWS okamžitě vydala varování, aby se lidé žijící v nízko položených oblastech pod přehradou přesunuli do vyšších poloh.
Severní Kalifornie zaznamenala již ve středu silný vítr a srážky. Více než 76 000 lidí v oblasti San Francisco Bay Area a dalších 19 000 v oblasti Central Coast zůstalo bez proudu. Zrušeny byly desítky letů, některé školy přerušily vyučování.
Situace se měla zhoršit v noci ze středy na čtvrteční ráno. Pak by se měla bouře pohybovat směrem k jižní Kalifornii.
„Předpokládáme, že se může jednat o jednu z nejpůsobivějších a nejnáročnějších sérií bouří, které se za posledních pět let Kalifornie dotkly,“ prohlásila ředitelka úřadu pro pohotovostní služby guvernéra Nancy Ward.