Umělá inteligence se do sedmi let v překladu vyrovná lidem, zjistil výzkum společnosti Translated. Odtud už je to pár krůčků ke stejnému úspěchu v dalších oborech. Vědci upozorňují, že AI se pak může vymknout kontrole. Co se stane následně a jak bude svět vypadat, nikdo s jistotou neví. Informoval o tom server IFLScience.
Jsme krůček od toho, aby lidské bytosti ve společnosti nahradila umělá inteligence? Se znepokojivou studií přišli odborníci ze společnosti Translated. Vědci s pomocí modelu Time to Edit (TTE) sledovali výkonnost AI v průběhu času.
Model určuje dobu, kterou člověk potřebuje k tomu, aby upravil překlad vytvořený jiným překladatelem či AI. Pomocí TTE experti sledovali překladatelský trend AI v letech 2014 až 2022.
Artificial Intelligence May Hit The Singularity Within 7 Years, Researchers Claim https://t.co/I36Sq2SMBV #AGI #ArtificialIntelligence #singularity
— Future AI (@FutureAI_inc) January 26, 2023
Společnost Translated zveřejnila výsledky studie na svém webu společně s grafem, podle něhož se AI v překladu vyrovná člověku do sedmi let. Zatímco lidští překladatelé drželi pořád stejnou kvalitu, TTE se u AI lineárně snižovalo.
„Pokud bude tento trend v poklesu TTE pokračovat stejným tempem jako od roku 2014, předpokládáme, že se TTE během několika let sníží na jednu sekundu,“ napsal tým expertů na svém webu.
Strojový překlad pak docílí něčeho, co lze nazvat jako „dokonalý překlad.“. Existují ale další parametry, které sledují, jak se AI učí, například počet chyb na tisíc slov. Aktuálně se strojový překlad dopouští asi 50 chyb na tisícovku slov.
Bod, z něhož nebude návratu
Vědci však očekávají pokrok i v chybovosti srovnatelný s TTE. Z umělé inteligence se následně stane umělá obecná inteligence (AGI), tedy umělá inteligence, která překonala cíle, pro něž byla vytvořena.
V tom případě už je jen pár krůčků od dosažení stejných úspěchů i v jiných oborech. Co se stane potom? Nikdo to neví, proto vědci tento bod označují jako dosažení singularity, píše web IFLScience.
Pojem singularita známe ze studie černých děr. Popisuje stav, kdy docílíme určitého bodu, z něhož už nebude návratu. Pokud dosáhne AI takové úrovně, můžeme si jen domýšlet, co bude následovat.
Vědci vysvětlují tento pojem v oblasti AI několika scénáři. Podle některých názorů dosáhnou stroje úrovně lidí, podle jiných zastíní lidskou inteligenci a vymknou se kontrole. Mohou pak změnit svět novými výzkumy, které nepochopíme. Anebo svět zničit.
I bez apokalyptických scénářů však představuje stále pokročilejší AI výzvu. Například vysoce pokročilý program ChatGPT od OpenAI vedl k tomu, že jej začaly zakazovat americké školy kvůli obavám z podvádění studentů. Chatbot totiž odpoví na každou otázku s překvapivou efektivitou.
Apple zase nechal AI namluvit audioknihy. Jedná se totiž o jejich praktičtější a méně nákladnou tvorbu. Spisovatelé i vydavatelé to však kritizují, protože člověk věnuje dílu přidanou hodnotu, což činí činí umění uměním.